Terörle Mücadele Kanunu TBMM’de Yasalaştırılacak

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, terörle mücadele eden güvenlik güçlerine hukuki koruma getiren düzenlemenin en kısa sürede TBMM’de yasalaştırılacağını söyledi.

1688590
Fotoğraf:İHA

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, AK Parti Gebze İlçe Teşkilatının Fatih Sultan Mehmet’im öldüğü yer olan Hünkar Çayırında düzenlediği iftara katıldı. Hünkar Çayırında düzenlenen iftara Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın yanı sıra, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AK Parti Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı.

“BURANIN MANEVİYATI YÜKSEK”

İftar öncesinde yaptığı konuşmada Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “İkincisini yaptığımız iftar programında tarihi Hünkar Çayırında bir aradayız. Buranın maneviyatı yüksek. Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerinin vefat ettiği bir alan. Dolayısıyla burada bu tür etkinlikleri yaptığımız zaman manevi bir coşku oluyor. Evet, yine bir iftar sofrasında buranın bereketi başka olacak inşallah. Yine bir Ramazan’da, rahmet, mağfiret ayında bir arada olmaktan bir kez daha mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“GEBZE TEŞKİLATÇILIK ANLAMINDA HER ZAMAN İLKLERİ BAŞARDI”

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “AK Parti’nin yürüyüşünde teşkilatların ağırlığı hiçbir zaman azalmadı. AK Parti önündeki her engeli teşkilatlarından aldığı güçle, teşkilatlarının halkla kurduğu o güçlü iletişim sayesinde aşmayı başardı. O yüzden bizim hareketimizde teşkilatlarımızın yeri her zaman ayrıdır. Gebze’de partimizin kurulduğu günden bu güne kadar gerçekten teşkilatçılık anlamında her zaman en önde oldu ve her zaman ilkleri başardı. Daha önce Kocaeli’de AR-GE başkanı olarak görev yaptım. Teşkilat başkanı olarak görev yaptım. İl Başkanı olarak sizlere hizmet etme onuruna eriştim. Milletvekili olarak sizleri hem Ankara’da temsil etme hem de sizlerin sorunları çözmekle ilgili gayretim oldu. Milli Eğitim Komisyon Başkanı olarak, Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanı olarak şimdide Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tensipleri ile Milli Savunma Bakanı olarak sizlere hizmet etmenin gayreti içerisindeyim” ifadelerini kullandı.

“NE PAHASINA OLURSA OLSUN BU TOPRAKLAR BİZE VATAN OLMAYA DEVAM EDECEK”

Gebze’nin dünya tarihindeki en önemli komutanlardan iki tanesinin son nefesini verdiği yer olduğunu belirten Işık, “Meşur Karteca savaşının komutanı Anibal Gebze’de hayata gözlerini yummuştur. Yine bir çağ açıp, çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet Han Gebze’de hayata gözlerini yummuştur. Şuanda iftarını yaptığımız, sofrasını kurduğumuz bu güzel mekanda, bu kutlu mekanda Fatih Sultan Mehmet Han hayata gözlerini yumdu. Fatih Sultan Mehmet ki, Peygamber Efendimizin övgüsüne layık bir komutan. Fatih Sultan Mehmet ki, iki tane imparatorluğu, dört tane krallığı ve on bir tane prensliği Osmanlı’ya ihlak ederek 900 bin kilometrelik vatan toprağını 2 milyon kilometre kareye çıkaran büyük komutan. Ruhu şad olsun. Bu vesileyle başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere bu toprakların bize vatan olması için canlarını vermiş, kanlarını akıtmış, şehit olmuş, gazi olmuş, bugün aramızda olmayan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Elbette bu topraklar bize kolay vatan olmadı. Bu toprakların vatan olması için geçmişte bedel ödedik bugünde bedel ödüyoruz. Ama herkesin şunu iyi bilmesi lazım ki bu topraklar bizim vatanımızdır. Ne pahasına olursa olsun bu topraklar bize vatan olmaya ve vatan kalmaya devam edecek. Bu noktada son dönemde büyük bir mücadele veriyoruz” dedi.

“TERÖRLE MÜCADELE KANUNU TBMM’NİN ONAYI İLE YASALAŞTIRACAĞIZ”

Geçen hafta terörle mücadeleyle ilgili kanun tasarımızı TBMM Milli Savunma Komisyonunda görüştüklerini söyleyen Bakan Işık, “Bu hafta meclisin öncelikli görüşülecek kanunlar listesine girmiş olacak. En kısa zamanda da orada canları pahasına terörle mücadele eden askerimizin, polisimizin, jandarmamızın, korucularımızın ve tüm güvenlik güçlerimizin ileride haksız, yersiz ve mesnetsiz ithamlarla karşı karşıya kalmaması için inşallah onlara hukuki korumayı getiren düzenlemeyi Allah’ın izniyle TBMM’nin onayıyla yasalaştıracağız. Onlar orada mücadele ederken, bizde onların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamanın gayreti içerisinde olmaya devam edeceğiz. Türkiye artık terörle mücadele de Allah’ın izniyle kararlığını her şeyiyle ortaya koyuyor. Bu noktada terör örgütleriyle amansız bir mücadeleyi vermeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜNE EN BÜYÜK DARBE BU DÖNEMDE OLDU”

Son bir yılda terör örgütlerine vurulan darbenin bugüne kadarki en büyük darbe olduğuna değine Işık, “Elbette şehit veriyoruz, elbette gazilerimiz var. Ama şunu bilin ki, terör örgütüne en büyük darbenin vurulduğu dönem de bugün oldu. Milli Savunma Bakanı olarak bundan sonra hem terörle Mücadelede yapılması gereken her şeyin en iyi şekilde, yasal olarak bizim sorumluluğumuzda olan her alanda en iyi mücadelenin verilmesi için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Hükümet olarak da terörle mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Taki bu ülkenin hiçbir şehrinde, hiçbir ülkesinde, hiçbir dağında, hiçbir noktasında elinde silah olan hiçbir terörist kalmasın. İnşallah bunu başaracağız. Bunu da sizlerle başaracağız. Bunun içinde birliğimizi ve beraberliğimizi koruyacağız. Bir taraftan terörle mücadele edeceğiz, diğer taraftan da kardeşliğimizi daha da pekiştirecek, bu ülkenin üzerinde oyun oynamak isteyenlere hiçbir şekilde fırsat vermeyecek adımları atmaya devam edeceğiz. Bir taraftan bölgeyi terörden temizliyoruz. Diğer taraftan bölgeyi yeniden imar ve inşa ediyoruz. Şimdi ekonomik olarak da bölgenin şaha kalkması için her türlü çalışmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hünkar Çayırının Gebze’nin hizmetinde olacağını söyleyen Işık, “Bir ara Hünkar Çayırı’nın hemen yanında ki 140 dönümlük alanın satışı gündeme gelmiş. Gebze Teknik Üniversitesi’nin rektörü beni aradı. Ya bakanım dedi böyle böyle bir durum var. Ya olmaz öyle şey dedim. Gerçekten de bir satışa çıkmış. Hemen Maliye Bakanımızı aradım. Dedim ki, buranın bizim için manevi değeri çok yüksek. Belki sizin bürokratlar bunu bilmeyebilir. Gebze’de 140 dönüm arazi kıymetlidir. Satıp, devlete gelir elde edelim diye düşünebilirler. Ama bunun manevi değeri ölçülemez. Sağ olsun Maliye Bakanımız hemen ilgilendi ve buralar satıştan vazgeçildi. Şimdi burası inşallah, burada hayata gözlerini yuman hakkın rahmetine kavuşan Fatih Sultan Mehmet Han’a yakışır güzel bir projeyle bütün Gebze’nin ve bölgenin hizmetinde olmaya devam edecek. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Biz Gebze’ye hizmet edeceğiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından tasavvuf müziği eşliğinde iftar açıldı. Bakan Işık iftar sonrasında kendisi ile fotoğraf çektirmek isteyenleri kırmayarak vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.