TRT’den YSK’ya Canlı Yayın Başvurusu

TRT, YSK’ya (Yüksek Seçim Kurulu) oy sayımı devam eden sandıklardan canlı yayın yapmak için başvuru yaptı.

YSK, TRT’nin başvurusunu reddetti ancak sayım noktalarında görüntü almaya izin verdi.

TRT konuyla ilgili açıklamasında: “Türkiye’nin kamu yayıncısı olarak; kamuoyunun doğru bilgi ihtiyacını karşılamak için YSK’a oy sayımının devam ettiği sandıklardan canlı yayın yapmak istediğimizi bildirdik. Başvurumuza dair karar değerlendirilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” dedi.

YSK, konuyla ilgili aldığı kararda, sayım işlemlerinin sürdüğü sandıklardan kesintisiz canlı yayın yapılması talebini kabul etmedi.

Ankara ve İstanbul’da devam eden sayım işlemlerinden TRT’nin haber amaçlı görüntü almasına karar verdi.

YSK tarafından alınan kararda, “Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Kurulumuz Başkanlığına gönderilen 05/04/2019 tarihli, E 99633 sayılı yazıda; 31 Mart 2019 Pazar günü partiler tarafından yapılan itirazlar üzerine il ve ilçe seçim kurulunca yapılan oy sayım işlemleri hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından yeniden sayım işlemlerinin sayımları yapıldığı İstanbul ve Ankara’da bulunan sandık sayımlarının televizyon kanallarından ve sosyal medya hesaplarından canlı yayınla kamuoyuna aktarılması için izin istenilmiş olmakla, konu incelenerek, gereği görüşülüp düşünüldü.” denildi.

“İstem; 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan olan Mahalli İdareler Genel Seçimini esas olmak üzere İstanbul ve Ankara’da bulunan sandıklarda yapılacak oy sayımlarının televizyon kanallarından ve sosyal medya hesaplarından canlı yayın ve haber yapmak için izin verilmesine ilişkindir. Kurulumuzca yapılan değerlendirmeler neticesinde; 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimine esas olmak üzere İstanbul ve Ankara’da yapılacak olan sayım işlemlerini engellememek kaydıyla kısa süreli ve haber amaçlı görüntü alınması için TRT’ye izin verilmesine karar verilmesi gerekmiştir.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.