Trump’tan ’DACA’ Açıklaması

Fotoğraf:İHA

ABD’de yaşanan DACA krizinden sonra Başkan Donald Trump’tan açıklama geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kongrenin DACA’yı yasallaştırması için 6 ay var. Yapamazlarsa, bu meseleyi tekrar görüşeceğim. Göç reformunu ülkemizin çok çalışkan vatandaşlarına birinci derecede sunmak için Kongre’de Demokratlar ve Cumhuriyetçiler ile çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Eski Başkan Barack Obama’nın göçmen çocukların ülkede kalmasını sağlayan DACA programının iptal edildiğinin açıklanmasının ardından Washington ve New York başta olmak üzere ülke genelinde protesto gösterileri düzenlendi. Protestocular ellerinde “Defol git, ırkçı Trump, aileler arkasındaki sınırı kaldır, birlikte yaşamaya alışmalısın” gibi dövizler taşıdı. Pennsylvania Caddesi üzerinden yürüyüşe başlayan halk Beyaz Saray’ın önüne gelerek “Trump istifa” sloganı attı. Polisin, değişik eyaletlerde yapılan protesto gösterilerinde 42 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi. Trump’a karşı protesto gösterilerinin geç saatlere kadar devam ettiği belirtildi.

Trump yönetiminin DACA programını iptal etmesinin yankıları sürerken, önümüzdeki günlerde, İnsan Hakları Örgütleri, Sivil Toplum Kuruluşları, bazı işverenler ve avukatlardan oluşan büyük bir gurubun, Trump yönetimini protesto etmeye hazırlandıkları belirtildi.

 İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.