Türkiye’nin En Büyük Akvaryumu Aqua Vega Ankara’da

 

Aqua Vega Su Altı Müzesi. Semra Şener,The Epochtimestr

Türkiye’nin birinci , Avrupanın ikinci büyük akvaryumu  Ankara’da bulunuyor. Nata Vega’da bulunan   Aqua Vega Su Alt Müzesi’nde 12 bin balık ve deniz canlısı yaşıyor.Denize bu kadar uzak, Türkiye’nin tam ortasında , başkentte bir sualtı müzesini gezmek  oldukça enteresan ve heyecan verici bir deneyim oldu.

En yaşlı yengeç

Çok büyük akvaryumlar içinde oldukça ilginç balıklar var. Bunlardan en ilginci bana göre mavi kanlı at nalı yengeci. Bu yengeç evrimini 450 milyon yıl önce tamamlamış ve yaşayan fosil olarak adlandırılıyor.

püsküllü akya balıkları

98 metre uzunluğundaki tünel akvaryumda kum kaplanı olarak adlandırılan köpek balığını da görmek mümkün. Ziyaretçiler burada kısa bir eğitimin ardından dalış yapıp köpek balığının bulunduğu bölümde  yüzebiliyorlar. Dalgıç olma zorunluluğu yok.

kedi balıkları

Akvaryumda  etçil balıklar olan  aslan balığı, partner grouper balığı ve diken yüzgeçli aslan balığı, agresif lipsoz ve püsküllü akya balığı, barışçıl kirpi balığı, kedi balıkları, piranalar, picasso balığı deniz atı gibi bir çok balığın yanısıra bir çok deniz bitkisi de bulunuyor.

Akvaryum 3.5 milyon litre suyla doldurulmuş. 120 ton deniz tuzu kullanılmış.

Ayrıca  2. Dünya Savaşından kalma bir uçak ve gemi  enkazı da var. Daha sonra bunların maket olduğunu öğrendik.

Akvaryumun içine Çankırı’daki tuz mağaralarının bir örneği yapılmış.Ücretsiz olan bu mağaranın astım, solunum yolu ve uyku bozukluğu olan hastalara iyi geldiği düşünülüyor.

Başkentte bu kadar büyük bir akvaryum yapma fikri Nata Holding Yönetim Kurulu Başkanının çocukları va hayvanları sevmesinden kaynaklanmış . O nedenle de açılış 23 Nisan’a denk getirmişler.

Akvaryumu gezerken balıklara dair çok güzel bilgiler öğreniyoruz. Mesela balıkların göz kapaklarının olmaması nedeniyle gözleri açık uyuduklarını, ışığa karşı göz kapağı yerine beyinlerinin ışığın gelmesini engellediğini , bazı balıkların uyumak için sakin bir yer aradıklarını, bazılarının  yorgan gibi üstlerini örtmek için  bir sıvı çıkardıklarını öğreniyoruz.

Çankaya ve Mamak semtinin kesiştiği yerde kurulmuş olan Nata Vega’nın içindeki Aqua Vega  çocuklarınızla birlikte gezmek için çok iyi bir yer.Bir su tünelinin içinde , balıkların arasında dolaşmak çok heyecan verici bir deneyim.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.