Türk Halkı Tüketim Çılgını

VATANDAŞIN TÜKETİM ÇILGINLIĞI REKOR KIRDIRIYOR

tüketim çılgınlıgı

Türk halkının giderek artan tüketim çılgınlığı, tüketim malı ithalatına rekor kırdırıyor.

Vatandaşın ithal ürün tüketimindeki artış, Avrupalıların tüketim hızını bile ikiye katladı.. Son 6 yıl içerisinde vatandaşın ithal tüketim malı kullanımındaki artış eğilimi, Avrupa ülkeleri de dahil bir çok ülkenin üzerine çıktı. Son veriler, Türk halkının giderek daha fazla ithal gıda tüketmeye başladığını, ithal giysi ve mobilya gibi yurtdışından gelen ürünlere yöneldiğini gösteriyor.

Bu yıl vatandaş yurtdışından ithal ettiği sadece paçavra ve kullanılmış eşyaya tam 100 milyon 430 bin dolar ödedi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı ve TÜİK verilerine göre Türkiye’nin tüketim malı ithalatı ocak-haziran dönemleri itibariyle geçtiğimiz 6 yıl içerisinde yüzde 89,7 artarak rekor kırdı. Üstelik bu olağanüstü artış, küresel krizin etkilerinin de hissedildiği, işsizliğin arttığı dönemde yaşandı. Buna karşın, Türkiye’nin aynı dönemde gerçekleştirdiği tüketim malı ihracatı sadece yüzde 42,1 arttı

Türkiye’nin tüketim malı ithalatıyla, ihraç ettiği tüketim malının oransal karşılaştırması da tüketim çılgınlığındaki artışı net biçimde ortaya koydu. 2006 yılında Türk halkı her 100 dolarlık tüketim malı ihracatına karşılık 45,7 dolarlık ithal tüketim malı kullanıyordu. Bugünse ihraç edilen her 100 dolarlık tüketim malı ihracatına karşılık 61 dolar tutarında ithal ürün tüketiyoruz.

Türkiye 2006 yılının ilk 6 ayında yurtdışına 17,7 milyar dolarlık tüketim malı ihraç ederken bu yılın aynı döneminde ihracatı 25,1 milyar dolara çıktı. Buna karşılık 2006 yılının ilk 6 ayında yurtdışından sadece 8 milyar dolarlık tüketim malı ithal eden Türkiye,tüketim çılgınlığında bu yıl aynı döneminde 15,3 milyar dolarlık tüketim malı ithal edip yurtdışına yaklaşık iki kat daha fazla döviz gönderdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.