Türkan Saylan 81. Doğumgünü

Türkan-Saylan

Google tarafından özel doodle hazırlanan Türkan Saylan’ı haftalık makalemize konuk ediyoruz.

Dünyaca ünlü arama motoru Google tarafından unutulmayan Türkan Saylan’ı daha açık bir şekilde sizlere göstermek istedik. Bu haftalık yazımız güneşimiz, umudumuz, ufuğumuz Türkan Saylan üzerine.

13 Aralık 1935 tarihinde doğan Türkan Saylan 5 kardeşin en büyüğüdür. Annesinin yanında 4 kardeşinin de sorumluluğunu alarak büyüyen Saylan, hayatının sonuna kadar büyük yükler almaya ve ülkesini aydınlığa sürüklemeye hazırlanıyordu.

Kandilli ilkokulu ve Kandilli lisesini bitirip, 1963’te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. İngiliz Kültür Heyeti’nin bursuyla İngiltere’de ileri eğitim görmüş, İngiltere ve Fransa’da çalışmaları olmuş ve kariyerini doçent, ardından profesörlüğe yükseltmiştir.

İnsanların adını duyduğunda bile ürktüğü, bulaşıcı diye yanlış bilinen Lepra (Cüzzam) hastalığının tedavisi üzerinde büyük çalışmaları ve katkıları olmuştur. 1976 yılında Cüzzamla Savaş Derneği’ni kurmuş, 1986’da Hindistan’da Uluslararası Gandhi Ödülü’ne layık görülmüştür.

1989 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucularından olmuş, köylerdeki çocukların okuyamamalarının nedeni, ailedeki karanlık zihniyet değil, ekonomik sıkıntı olduğunu keşfedince destek için Sezen Aksu’nun Kardelen şarkısı gibi projeler yapılmaya başlanmıştır.

Türkan Saylan’ın ülkemize desteği; aldığı sayısız ödüllerle, yaptığı sayısız çalışmalarla, desteklediği sonsuz projelerle kısa bir yazıyla özetlenemeyecek kadar çok. Her şeye rağmen “Ben bir şey yapmıyorum, sadece insanları yapabileceklerine inandırıyorum” diyecek kadar mütevazı bir kişilik. 73 yıllık ömrüne asırlar sığdıran çalışkan, aydın, güçlü ve erdemli saygın bir kadın. Onu ne kadar anlatsak yarım kalacak.

81. doğumgününde sizler için bu yazıyı derledik ve yanına da Bir Yudum İnsan Belgeseli’ni ekledik. İyi seyirler!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.