Türkçe Olimpiyatları Kapanış Töreni Yapıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapanış töreninde yaptığı konuşmada, uzak ve yakın diyarlardan Türkiye’ye gelen tüm misafirleri ve katılımcıları muhabbetle selamladığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkçenin, kardeşliğin, barışın, paylaşmanın, dayanışmanın dili olduğunu belirterek, ”Türkçe, öfkenin, nefretin, kin ve düşmanlığın değil, hoşgörünün, sevginin, muhabbetin dilidir. Türkçe, bir sevgi medeniyetinin dünyaya açılan penceresidir” dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“‘130 ülkenin evlatlarına, sevgili gençlere, sevgili çocuklara, Türkçe sevdalılarına, ‘ülkemize, Türkiye’ye hoş geldiniz’ diyorum. Güzel Türkçemize kendi seslerini, kendi nefeslerini, renklerini ve ahenklerini katan tüm öğrencilere, bizlere bu heyecanı ve coşkuyu yaşattıkları için teşekkürlerimi sunuyorum. 9 yıldır dünyanın dört bir yanından gelen dost ve kardeş ülke gençlerini dinlerken, izlerken sevindiğimiz, tebessüm ettiğimiz, kimi zaman kahkaha ile güldüğümüz kadar inanın gözyaşlarımızı da gizleyemedik. Bu gözyaşları hüznün, acının, elemin gözyaşları değil, Türkçenin yüreklerimizde bıraktığı derin teessürün, sevincin, coşkunun, heyecanın gözyaşlarıdır. Bize bizi hatırlatan, bize özümüzü, bize sözümüzü hatırlatan her bir kardeşimize ülkem, milletim adına yürekten, gönülden şükranlarımı sunuyorum.”

Bu muhteşem organizasyonla millete hiç unutulmayacak anlar yaşatan Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneğine de (TÜRKÇEDER) teşekkür eden Erdoğan, başarılarının artarak devam etmesini diledi. 

        ”İNSANLIĞIN ORTAK DEĞERİ, ORTAK HAZİNESİ”

Başbakan Erdoğan, bugün dünya üzerinde konuşulan 3 binden fazla dilin, o dili konuşanlar kadar insanlığın ortak değeri, ortak hazinesi olduğuna işaret ederek, ”Nasıl ki hepimiz Adem ile Havva’nın ezelden gelen çocuklarıysak, dillerimiz de bir ağacın dallarıdır, yapraklarıdır, kolları, kanatlarıdır” dedi.

Binlerce farklı dilin, binlerce farklı çiçek olduğunu, binlerce farklı dilin insanların birbiriyle iletişim kurmasının binlerce farklı yolu, yöntemi ve tarzı olduğunu ifade eden Erdoğan, ”Farklı lisanlar bizi birbirimizden ayıran değil, bizi buluşturan, bizi tanıştıran, bizi kaynaştıran araçlardır” diye konuştu. 

Bu organizasyonu yapanlara, Türk okullarına, yöneticilerine ve öğretmenlerine teşekkür eden Erdoğan, 9. Türkçe Olimpiyatları’nın tüm insanlık ve Türk milleti için hayra vesile olmasını diledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.