Pamukoğlu’ndan Başbakan’a Sert Yanıt

Osman Pamukoğlu

Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR) Genel Başkanı emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu’nun Fatih Altaylı’ya konuk olduğu programda “Hakkari elden gitti” sözlerinin ardından Başbakan Erdoğan ile aralarında başlayan cevaplaşmalar sürüyor.

Başbakan Erdoğan, HEPAR Genel Başkanı Osman Pamukoğlu’nun sözlerine Türk Kızılayı’nın 144. kuruluş yılı dolayısıyla düzenlenen iftar yemeğinde cevap vermişti. Başbaban Erdoğan, “Hakkari elden gitti” diyen Pamukoğlu’na verdiği cevapta şunları söylemişti; “Bakıyorsunuz bir tanesi çıkıyor ‘Hakkari elden gitti’ diyor. Bu nasıl bir zihniyet? Bu nasıl bir zihniyet? Üstelik ordunun içinden gelen bir kişi olarak bunu söyleyeceksin. Utanmadan, sıkılmadan başbakanı televizyona davet ediyor, kimsin sen, gramın ne, çapın ne? General olmuş. General olsan ne yazar. Mesele çapın olacak, bir yere yar olacaksın. Böyle bir durumun da yok. Bizim bu ülkede işimiz var.”

Pamukoğlu’nun cevabı

Başbakan Erdoğan’ın sözlerine Osman Pamukoğlu’ndan cevap gecikmedi. Pamukoğlu açıklamasında şunları dile getirdi:

“Sayın Öcalan şimdi aldığı kellelerin hesabını veriyor”

diyen utanmaz adam ;

Basın, üniversiteler, iş adamları, aydınlar bitti de şimdi sıra 1993-1995 yıllarında 778 gün Hakkari ve Kuzey Irak dağlarında 4000 Subay, Astsubay, 55 000 askeriyle zaman sınırı tanımaksızın, Pkk ile çarpışan, Hakkari Dağ ve Komanda Tugayı ve Hakkari Güvenlik Komutanı, şimdi ise Hak ve Eşitlik Partisi Genel Başkanına mı geldi?

Biraz önce Şehit ailelerine verdiğin iftar yemeğinde güya beni hedef alarak ‘’Hakkari elden çıktı’’ diyen birileri var diye, seviyene, kişiliğine ve terbiyene uygun sözler kullanıyorsun…

Şimdi beni dinle;

Ben senin bildiğin ne siyasetçiyim ne de herhangi bir vatandaş ‘’Hakkari elden çıktı’’ lafını iki senedir söylüyorum.Bu bir ironi bunun halk dilindeki karşılığı orada her şeyin kötü gittiği ve gittikçe her şeyin daha kötüye gitmeye meyilli olduğu anlamındadır.. Senin bunu anlayabilecek ne kapasiten ne de seviyen var..

Dün akşam televizyondaki mesele salt Hakkari değildi ki, senin partinin ve hükümetinin bu ülkeyi nasıl hızla bölünmeye götürdüğü ve BOP Başkan yardımcısı olarak Amerikan uşaklığını orta doğu coğrafyasında nasıl yaptığını anlatıyordu..

Tutuştun mu ? Foyan ortaya döküldü mü ? Beceriksizliğin bohça gibi açıldı mı ?

Yoksa rahatsızlıkların mı nüksetmeye başladı gene ? Sana son sözüm, zerre kadar yüreğin varsa, tabi bir tıp heyetinin kontrolünden sonra çık bir televizyonda karşıma ; Millet kim neymiş görsün…

Korkma evladım ! Hadi topla olmayan cesaretini ;

Şimdi siyaseten hapı yuttun ve kapı açıldı. Bu bir tilki tuzağıydı ve avlandın…

İstanbul’da doğup İstanbul Tuzla’da eğitim alıp Hasdal’da 77. Piyade Alayında kantincilik yaparak askerlik görevini ifa eden, kantinlere hangi şirketten sucuk aldıysa terhisten sonrada o şirkete memur diye giren vatandaş şimdi kapı açıldı, hodri meydan !..

El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu değirmen taşı sanırmış meydana çık evladım..”

Osman Pamukoğlu kimdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 5 kez Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı almış tek komutan olan Osman Pamukoğlu’nun aldığı bu başarı için otoriteler bir subayın bu onuru tüm hayatı boyunca ancak 3 kez yaşayabileceğini söylüyor. Pamukoğlu’nun önemli başarılarından biri de daha Albay rütbesindeyken Tugay Komutanlığı’na getirilmiş olması. Pamukoğlu Yüzbaşı rütbesindeyken de 1. sırada olan, generalliğe giden yolda ana geçit olan kurmaylık sınıfında 86 kişi içinde “üstün sicille” mezun olan sadece 5 kişiden biri ve bu 5 kişi içinde de birinci sırada bulunan bir subay. Nihayet Kurmay Albay rütbesinden generalliği ilk açıklanan subay da Pamukoğlu.

1993-1995 yılları arasında Hakkari bölgesinden sorumlu olarak PKK’ya karşı yönettiği üstün mücadele dağlardaki PKK’ya bağlı militanlar rakamının 12.000’den 5.500-6.000 aralığına inmesini sağlamıştır. İki yıl süresince pkk terör örgütüne karşı 4.000 subay – astsubay, 55.000 askere komuta ederek, mücadelede büyük başarılar kazandı. Çarpışmalara bizzat katıldığı için askerleri tarafından “Efsane Komutan” olarak anılmaya başlandı. 30’a yakın kere yapılan sınır dışı askeri harekatların neredeyse tümü onun yönetiminde yapılmıştır. Dönemin genelkurmay başkanı “Üç tane Pamukoğlu Paşa olsa terörü bitiririz.” demiştir.

Emekli olduktan sonra birçok üniversitede “Liderlik” konferansları veren Osman Pamukoğlu; 2003 yılında yazdığı “Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok” adlı ilk eseri ile en çok satan kitaplar listesinde onaltı hafta birinci sırada kalarak yazarlık hayatına başladı. 2004’de “Ey Vatan”, 2005’de “Kara Tohum” ve “Ayandon”, 2006’da “Yolcu”, 2007’de “İnsan ve Devlet”, 2008’de “Angut”  ile 2012’de “Akıllı Ol!” isimli eserlerini yayınladı. Eserlerinde edebiyatın; anı, biyografi, deneme, roman ve öykü tarzlarını kullanarak; siyasi, sosyal, kültürel, kişisel gelişim ve insan doğası konularını kaleme aldı.

28 Temmuz 2008 tarihinde Sinop – Gerze’den yayınladığı “Anadolu ve Trakya’da Yaşayan Türk Halkı Bu Çağrı Size!” bildirisi ile çok büyük bir kitleyi de yanına alarak 36 gün içinde, “Bugün Bizim için 11 Kasım 1938’dir.” Diyerek 4 EYLÜL 2008’de HAK VE EŞİTLİK PARTİSİ’ni kurdu.

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.