Türkiye Ayaklandı

Fotoğraf:İHA

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamaları yurdun dört bir yanında protesto edildi.

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail, yurdun dört bir yanında protesto ediliyor…

TRABZON

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamaları Trabzon’da protesto edildi. Tarihi İskenderpaşa Camii’nde cuma namazı sonrası düzenlenen basın açıklamasına AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş ve vatandaşlar hazır bulundu. Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Trabzon Temsilciliği adına basın açıklamasını okuyan Mustafa Kemal Şahin, saldırının İslam’a yapılan bir saldırı olduğunu ifade ederek, “Ortaya atılan bir bahaneyle, Mescid-i Aksa’ya müdahale edilmiş ve İsrail güçleri tarafından kapıları kapatılmıştır. Üç gün kapalı kaldıktan sonra İsrail polisinin kontrolü ve yapıya konulan metal arama detektörleriyle sınırlı bir şekilde ziyarete açılmıştır. Kudüs’e 1948’den beri yapılan işgaller bir yurtta değil, bizatihi İslam’a karşı yapılan saldırıdır. Artık öyle bir boyut almıştır ki ilk kıblemiz de ezan-ı Muhammediye yasaklayacak kadar alçaklaşmışlardır. Bunlara karşı durmak namus borcu olmuştur. Dik duruşumuzu Allah izin verirse eşkıyalıklar son bulup, zalimler kaçacak delik arayana kadar sürdüreceğiz. Biz Müslümanlar görevimizi yapıyor ve dille uyarıyoruz. Bizim dilimiz ki gönüllerde dualarla bir olup Allah’ın izniyle zalimlere lanet olarak yağar. Anlamamakta direniyorlar. Biz Allah’tan başka kimseden korkmayız. Bu zulüm devam ederse güçlenmeye devam edip zalimlere lanet olarak yağar. Anlamamakta direniyorlar. Biz Allah’tan başka kimseden korkmayız. Bu zulüm devam ederse güçlenmeye devam edip zalimlere kabus oluruz. Kardeşimizin canını yakanlar ve İslam düşmanlığı yapanlar, her daim enselerinde, bizim nefesimizi hissederek korku solusunlar. Filistin’deki Müslümanlar, kardeşlerimiz amcalarımız, teyzelerimiz, bilsinler ki, duamızla ve gönlümüzle, sonuna kadar onların yanındayız. Allah’ın izniyle bütün bu zulümler bitecektir. İşgalci İsrail bir gün perişan olacaktır” dedi.

HATAY

Hatay’ın İskenderun ilçesinde İsrail’in Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatması protesto edildi. Anadolu Gençlik Derneği, İHH İnsani Yardım Derneği, Eğitim Bir Sen, Saadet Partisi, Hüda Par, Hizmet Vakfı, İlim Der, Peygamber Sevdalıları, HASİP ve İlim Yayma Cemiyeti, Mescid-i Aksa Platformu oluşturdu. İskenderun Boyacılar Parkı’nda cuma namazı çıkışında toplanan Mescid-i Aksa Platformu üyeleri ve vatandaşlar İsrail aleyhinde sloganlar attı.

AMASYA

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamaları Amasya’da protesto edildi. Cuma namazı sonrası Yavuz Selim Meydanı’nda toplanan sivil toplum kuruluşu üyeleri ve vatandaşlar Mescid-i Aksa işgaline karşı seslerini duyurdu. Basın açıklaması yapan Türkiye Gençlik Vakfı Amasya İl Temsilcisi Vekili Bilal Eken, “Mescid-i Aksa biz Müslümanlar için büyük değer taşımaktadır. Yarım asırdır işgal altında bulunan Kudüs’te İsrail bu sefer gözlerini tekrar Mescid-i Aksa’ya dikti. Acımasızca canına kıyılan mazlum çocukların, sivil insanların kanı İsrail için yeterli olmayıp alınların secdeye varmasına da engel olmaktalar. Müslüman Müslümanın kardeşidir. Kardeşlerimize ve İslam’a yapılan zulme hep birlikte bütün Müslümanlar olarak karşı çıkmak bizim görevimizdir” dedi.

ELAZIĞ

Elazığ’da, Mescid-i Aksa’nın İsrail askerleri tarafından işgal edilmesine tepki gösterildi. Elazığ İmam Hatip Platformu ve İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (ELİMDER) ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İl Temsilciliği, İsrail’in Mescid-i Aksa’yı Müslümanların girişine kapatmasına ilişkin Cuma Namazı’nın ardından tepki gösterdi. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelen vatandaşlar, ‘Kahrolsun İsrail’ sloganlarıyla İsrail’e olan tepkilerini gösterdi.

SİVAS VE YOZGAT

Sivas ve Yozgat’ta sivil toplum kuruluşları Cuma Namazı sonrası İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamalarını protesto etti. Yozgat’ta Çapanoğlu Büyük Cami’de kılınan Cuma Namazı’nın ardından bir araya gelen vatandaşlar, Sivil İnisiyatif Platformu öncülüğünde İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik tavrını protesto etti. Grup adına konuşan İnsani Yardım Vakfı (İHH) İl Temsilcisi Şahin Çarkçı, Kudüs’te yaşayan Filistinlilere ve Mescid-i Aksa’da ibadetlerini yerine getiren Müslümanlara yönelik saldırı, baskı ve yıldırma politikalarının uygulandığını söyledi. Kudüs’te yaşanan bu saldırıların ve gözaltıların tamamen işgal politikası olduğunu söyleyen Çarkçı, “Tüm Müslümanların kutsalı olan Mescid-i Aksa’nın ibadete kapatılması ve Yahudi yerleşimcilerin içeriye alınması, Mescid-i Aksa’nın kapısında namaz kılan insanlara saldırılması, olan biteni protesto eden Filistinlilere yönelik saldırılar ve haksız gözaltılar tamamen bir işgal politikasının sonuçlarıdır” dedi.

MERSİN

Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu üyeleri, İsrail’in Mescid-i Aksa’da Cuma namazını yasaklamasını protesto etti. Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu üyeleri, bugün Cuma namazı sonrası Ulu Cami önünde bir araya geldi. İsrail’in Mescid-i Aksa’da cuma namazı yasağını protesto etmek amacıyla toplanan vatandaşlar, tekbir getirip, sloganlar atarak İsrail’e tepki gösterdi. Grup adına açıklama yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Mersin Şubesi Başkanı Mesut Kayacı, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu belirterek, “Var olan günden beri İslam ülkelerine terör ihraç eden siyonist İsrail küstahlığına devam ediyor. Geçtiğimiz Cuma günü Mescid-i Aksa’da 3 Müslümanı şehit eden İsrail, Müslümanları Mescid-i Aksa’ya sokmamak için elinden geleni yapıyor. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’nın her kapasında sözde İsrail polisi denilen katiller sürüsü bekliyor. Mescidin kliniği tarumar edilmiş, içerideki tüm dolapların kapıları kırılmış, tüm kuyuların kilitleri parçalanmış ve içeri savaş alanına çevrilmiş durumdadır. Siyonist İsrail istediği zaman ezanı susturmakta, istediği zaman Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girmesini yasaklamaktadır. Acımasızca canına kıyılan masum çocukların, sivil insanların kanı İsrail için yeterli olmayıp, alınların secdeye varmasına da engel olmaktadır” diye konuştu.

ERZURUM

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail, Erzurum’da protesto edildi.
Erzurum Sivil Toplum Platformu’nun öncülüğündeki çeşitli STK’ların destek verdiği protesto, Lala Paşa Camiindeki Cuma namazının ardından gerçekleşti. Ellerindeki pankart ve Filistin bayraklarıyla İsrail’e tepki gösteren çok sayıda vatandaş, “Katil İsrail hesap verecek”, “Kahrolsun İsrail” sloganları attı.

SAMSUN

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Samsun İl Başkanlığı, İsrail polisi tarafından Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın kapatılmasına tepki gösterdi. Milyonlarca Filistinliyi topraklarından eden ve insan haklarına uymadan orantısız güç kullanan İsrail, zulmüne bir yenisini daha ekledi. İsrail polisi, Mescid-i Aksa’da silahlı saldırı girişiminde bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürdü, Mescid-i Aksa’yı kapattı. Mescid-i Aksa’da namaz kılmak isteyen Filistinlileri, İsrail polisi darp etti. Geçen hafta ise Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılınamadı.

ARTVİN

TÜGVA, İHH, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Artvinliler Vakfı ve Memur-Sen’in bir araya gelerek oluşturduğu Artvin Sivil Toplum Platformu, İsrail’in Mescid-i Aksa’da cuma namazını yasaklamasını Artvin’deki Halitpaşa Meydanı’nda toplanarak protesto etti. Artvin Sivil Toplum Platformu üyeleri, cuma namazının ardından Artvin Merkez’deki Halitpaşa Meydanı’nda buluştu. İsrail’in Mescid-i Aksa’da cuma namazı yasağını protesto amacıyla toplanan platform üyeleri, kendi kuruluşlarına ait dövizler ve üzerinde “Kudüs özgür olmadıkça bütün şehirler tutsaktır” ifadelerinin yer aldığı pankart açtı.

BAYBURT

Bayburt’ta İHH öncülüğünde TÜGVA, AGD, MGV, ve Memur-Sen üyeleri, Saat Kule Meydanı’nda bir araya gelerek Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail’e tepki gösterdi.
Saat Kule Meydanı’nda tekbirler getirip İsrail aleyhinde sloganlar atan grup, daha sonra basın açıklaması gerçekleştirildi.

NEVŞEHİR

TÜGVA Nevşehir İl Temsilciliği tarafından Cuma namazı sonrasında Kurşunlu Camii önünde düzenlenen basın açıklamasında İsrail protesto edildi. TÜGVA İl temsilciliği tarafından düzenlenen basın açıklamasına AK Parti Nevşehir milletvekili Ebubekir Gizligider, TÜGVA İl temsilcisi Hüsamettin Ellialtı, Sağlık Sen İl Başkanı Hakan Gündüzpolat ve sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı.

BİNGÖL

Bingöl’de bir araya gelen sivil toplum kuruluşları (STK), Mescid-i Aksa’nın İsrail askerleri tarafından işgal edilmesine tepki gösterdi.

Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu, Dörtyol Saat Kulesi önünde basın açıklaması yaparak, İsrail’in Mescid’i Aksa’daki ihlallerini protesto etti. Platform adına basın açıklamasını okuyan Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Bilal Arslan, İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya olan saldırılarının arttığını ifade etti.

MALATYA

Malatya’da 50’ye yakın Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi ve binlerce vatandaş İsrail’in Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatmasına tepki göstererek eylem yaptı.

MUŞ

Muş’ta toplanan sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, İsrail’in Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatmasını protesto etti. Cuma namazının ardından Tuba Camii’nde toplanan sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri adına açıklama yapan Şerafettin Yıldız, Kudüs’ün özgürlüğü için meydanlarda olduklarını söyledi. Geçtiğimiz hafta Mescid-i Aksa’nın avlusunda 3 Filistinli gencin, İsrail askerleri tarafından kurşun yağmuruna tutularak şehit edildiğini ifade eden Şerafettin Yıldız, İsrail askerlerinin yaraladıkları 3 Filistinliye tıbbî müdahalede bulunmak için gelen ambulansların Mescid’e girişine de izin vermediğini hatırlattı. Yıldız, “İsrailli asker ve polisler son yıllarda özellikle sivillere yönelik saldırıları artarak devam etmektedir. Bir taraftan Gazze’ye yönelik ölümcül abluka ve kuşatma devam ederken, diğer taraftan Kudüs’te yaşayan Filistinlilere ve Mescid-i Aksa’da ibadetlerini yerine getiren Müslümanlara yönelik saldırı, baskı ve yıldırma politikaları uygulanmaktadır” dedi.

IĞDIR

İsrail’in Filistin topraklarında uyguladığı işgal ve zulme karşı, Iğdır İnsani Yardım Vakfı (İHH) gönüllüleri basın açıklaması düzenledi. Iğdır’da Cuma namazının ardından Ulu Cami önünde “Özgürlük için meydanlardayız” sloganıyla Iğdır İnsani Yardım Vakfı (İHH) gönüllüleri adına açıklama yapan Murat Akkuş, Kudüs’te uygulanan zulme karşı Türkiye’den çağrı yaptıklarını belirtti. Akkuş, “Geçtiğimiz hafta Mescid-i Aksa’nın avlusunda 3 Filistinli genç, işgalci İsrail askerleri tarafından kurşun yağmuruna tutularak şehit edildi. İsrail askerleri, yaraladıkları 3 Filistinli’ye tıbbî müdahalede bulunmak için gelen ambulansların Mescid’e girişine de izin vermedi. İsrailli asker ve polisler son yıllarda özellikle sivillere yönelik saldırıları artarak devam etmektedir. Bir taraftan Gazze’ye yönelik ölümcül abluka ve kuşatma devam ederken, diğer taraftan Kudüs’te yaşayan Filistinlilere ve Mescid-i Aksa’da ibadetlerini yerine getiren Müslümanlara yönelik saldırı, baskı ve yıldırma politikaları uygulanmaktadır. Son dönemde Kudüs’te ezanın yasaklanması, Mescid-i Aksa’nın ibadete kapatılması, ardından kapılarına metal arama dedektörlerin yerleştirilmesi, tüm Müslüman alemini derinden yaralamıştır. İsrail ise namaz kılan insanlara ibadet halindeyken saldırmaya devam etmektedir. Bu saldırılar sırasında Kudüs Müftüsü dâhil birçok kişi yaralanmıştır. İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırıları ve işlemiş olduğu suçları görüntülemek isteyen basın mensuplarına yönelik engelleme ve saldırılar da devam etmektedir. Filistinlilere yönelik saldırılar ve haksız gözaltılar tamamen bir işgal politikasının sonuçları olmakla beraber, her bir eylem ayrı ayrı suç niteliğindedir. İnsanın en kutsal ve dokunulmaz olanı, yaşam hakkı ve ibadet özgürlüğüdür. Kudüs ve Mescidi Aksa uluslararası hukukun ve tüm insanlığın koruması altında olmalıdır. İsrail işgal ettiği tüm Filistin topraklarını terk etmelidir” dedi.

HAKKARİ

Hakkari’de Cuma namazı çıkışı İsrail’e tepki amaçlı basın açıklaması yapıldı. H. Sait Cami çıkışında Hakkari Anadolu Platformu, Hakkari İnsan ve Medeniyet Hareketi, Hakkari İyilik- Der, HUDER ve ÖNDER adına ortak basın açıklaması düzenlendi. Üzerinde “Mescid-i Aksa’ya sahip çık” yazılı pankart açılırken, grup adına da Orhan Temel basın metnini okudu.

 

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.