“Türkiye Değerli Bir Müttefikimiz”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye, değerli bir müttefikimiz ve terörle mücadeledeki rolü önemli.”  şeklinde konuştu.

Stoltenberg, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin ardından gazetecilerde açıklamalarda bulundu.

İllk değindiği konu, DEAŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi’nin öldürülmesinden dolayı ABD’yi tebrik etmek oldu.  “Bu, uluslararası terörle mücadelede çok önemli bir kilometre taşı oldu.”  dedi.

Stoltenberg, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un NATO’nun beyin ölümünün gerçekleştiği yorumuna ise “Gerçekte NATO uzun yıllardır olduğundan daha güçlü ve çevik.” şeklinde cevap verdi.

Suriye’deki krize yönelik siyasi bir çözümün getirilmesi gerektiğine işaret eden Stoltenberg,

“Türkiye’nin en çok terör saldırısına uğrayan ve 3,6 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan müttefikimiz olduğunu kabul etmemiz lazım. Evet Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki varlığına dair birçok farklı fikir var ama aynı zamanda Türkiye, değerli bir müttefikimiz ve terörle mücadeledeki rolü önemli.”  şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına değinen Stoltenberg, “Türkiye ile ABD arasında patriotlar da dahil olmak üzere savunma sistemleri konusunda süren konuşmaları memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadesini kullandı. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.