Türkiye’den BM’ye Tepki

 

Türkiye, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin’in ülkedeki olağanüstü hal (OHAL) tedbirlerine yönelik belgesine, “Bu son belge, terör örgütlerinin propagandalarıyla bire bir örtüşen, asılsız iddialar içermektedir. Bu kabul edilemez bir durumdur” diyerek tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Hüseyin’in bugün Türkiye’deki olağanüstü hal (OHAL) tedbirlerine odaklandığı bir belgeyi “rapor” başlığı altında kamuoyuyla paylaştığı anımsatılarak “Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu çok yönlü ve ağır terör tehditlerini, özellikle de milletimizin demokratik yaşamına ve ülkenin bekasına kasteden 15 Temmuz 2016 terörist darbe girişiminin insan haklarına etkisini tamamen göz ardı eden bu metin bir anlam ifade etmemektedir” dedi.

Bakanlık, “Bu son belge, terör örgütlerinin propagandalarıyla bire bir örtüşen asılsız iddialar içermektedir. Bu kabul edilemez bir durumdur. Tüm dünya için önemi tartışılmayacak bir uluslararası kurumun başında bulunan bu kişi, anılan metinle, yönetimindeki BM organını maalesef terör örgütleriyle iş birliği yapan bir kuruluş konumuna düşürmüştür. Bu durumu kınıyor ayrıca evrensel bir kuruma verilen zarar nedeniyle derin üzüntü duyuyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

 

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.