Türkmenistan’da 19 Mayıs coşkusu

AŞKABAT19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta da kutlandı. Aşkabat’taki Türk İlköğretim Okulu’nda düzenlen törene, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Hüseyin Avni Bıçaklı, elçilik mensupları, Türk iş adamları ve çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.Tören, Atatürk’ün büstüne çelenk konulmasından sonra bir dakikalık saygı duruşu ve iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Büyükelçi Bıçaklı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı atavatan Türkmenistan’da kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 91 yıl önce yakılan kurtuluş meşalesinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile dalga dalga bütün yurda yayıldığını kaydeden Bıçaklı, “Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde, Mustafa Kemal Atatürk, Türk milleti için bağımlı yaşamaktansa, ölmek daha iyidir diyerek, Samsun’a çıktı.” diye konuştu.

Büyükelçi Bıçaklı’nın konuşmasından sonra okulun hazırladığı kültürel etkinlikler ilgiyle izlendi. Öğrencilerin hazırladığı halk oyunları gösterileri izleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.