Türksat’ta 3D Devrimi Bursa’dan Başladı

Türksat 3A uydusundan test yayınına başlayan Teledünya 3D kanalında, Bursa’da çekilen ilk yerli 3D filmler yer almaya başladı.

Bursalı prodüktörler Şener Nikbay ve Orçun Akaylar’ın bir yıllık araştırma çalışmaları neticesinde geliştirdikleri 3D çekim teknikleri ile çekilen filmler dönüşümlü olarak yayınlanırken, ikili tamamen Bursa’nın kaynakları ile yapımı gerçekleşen filmler için Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdıklarını belirtti. Daha önce yapılan 3D çalışmalar için yurt dışından hizmet alındığını vurgulayan Şener Nikbay, çekim maliyetlerinin çok yüksek olduğunu, bu katma değerin ülkemizde de sağlanabileceğini vurguladı.

“3D sinema için bir devrim ve bu günlerde bu devrime tanıklık ediyoruz. Teknolojik olarak hazırlıklarımızı yapmaya çalışıyoruz.” diyen Nikbay, şunları kaydetti: “Bursa’nın bu alanda sesini Türksat Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Öz ile yaptığımız görüşmede duyurduk. Farklı projeler ile Türkiye’de ilk olarak gerçekleştirdiğimiz bu tekniğin yayılması için çaba göstereceğiz.”

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Kültür AŞ’nin gerçekleştirdiği Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi için de 3D Deney alanı üretimi yaptıklarını belirten Nikbay, bu projenin de Bilim ve Teknoloji Merkezleri arasında ilk ve tek “Konsept Proje” olduğunu vurguladı. Gençlerin, teknolojiyi sadece tüketim olarak değil, teknolojinin gelişmesinde rol oynayabilecekleri bir alan olarak görmeleri gerektiğini savunan Nikbay, bu alanda yurtdışı ile mücadele edebilecek bilgi birikimleri ve imkânları olduğunu belirtti.

3D teknolojisi aslında eski bir teknoloji olmasına rağmen, 2000’li yılların başından itibaren gelişen teknoloji hızla yayılmasına sebep oldu. Sinemalarda artan 3D filmler, 3D uyumlu LCD ve Led televizyonlar, insanların ilgisini çekmeye başladı. 2010 yılı içerisinde 11 uluslar arası marka 3D ile ilgili yatırım yapacaklarını bildirdi. Yirmi dört 3D film çekiminin gerçekleştiği Hollywood’da yirmi birinin bu sene vizyona girmesi bekleniyor. Türkiye’de 3D TV kanalları test yayınlarına başladı. Bu sene içerisinde Galatasaray-Fenerbahçe maçının 3D yayınlanması planlanıyor. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.