U2 Olimpiyat Stadı’nı Salladı

İSTANBULUzun zamandır hayranları tarafından merakla beklenen U2, Olimpiyat Stadı’nı verdiği konserle salladı. Birbirine bağlanmış LED paneller ve 64 metreye ulaşan yüksekliğiyle sahne etrafında dönen metal köprü sisteminde konser veren U2’yu yerli ve yabancı yaklaşık 40 bin müziksever izledi. U2’nun konserinin ardından sanatçı Zülfü Livaneli de ‘Yiğidim aslanım’ türküsünü dillendirdi. U2’nun yıllardır prodüksiyon direktörlüğünü sürdüren Willie Williams ve mimar Mark Fisher yaptıkları çalışmalar sonucunda, müzikseverlere muhteşem boyutlarda bir görsel şölen sunmak için şimdiye kadar herhangi bir konser için tasarlanmayan etkileyici bir sahne hazırlandı.

Turne kapsamında dev bir silindir video sistemi ile birbirine bağlanmış LED paneller ve 64 metreye ulaşan yüksekliğiyle sahne etrafında dönen metal köprü sistemi müzikseverlere tam anlamıyla 360 derecelik bir görüş alanı sundu.

Türkiye tarihinin en büyük stadyum konserini veren U2 ‘360° Tour’ Pozitif ve İKSV işbirliği ile 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi. Biletlerin büyük bir kısmının tükendiği konser için yurt içinden ve yurt dışından binlerce müziksever İstanbul’un yolunu tuttu. Sadece konseri dinlemek için Brezilya, Porto Rico, Polonya, Romanya, Almanya, İrlanda, İngiltere, Fransa ve Kore dahil binlerce kişinin yanı sıra yurt içinden de binlerce müziksever geldi. Dinletiyi ön sıralarda izlemek isteyen müzikseverler, saatler öncesinden Olimpiyat Stadı’na gelerek uzun kuyruklar oluşturdu. Yağmura ve şiddetli rüzgara aldırmayan U2’nun hayranları üst aramasından sonra içeri alındı. Stat çevresinde çok sayıda alkollü içki tüketilmesi ise dikkatlerden kaçmadı. Konser alanında basın mensuplarının görüntü almasına izin verilmezken, alandan görüntüyü organizasyon şirketi dağıttı

Türkiye’de tercüman olarak çalışan ve arkadaşlarıyla konseri dinlemek için Olimpiyat Stadına gelen Polonyalı Ania Hojciechowska, 100 dolar karşılığında konser bileti aldığını söyledi. Hojciechowska, İstanbul ve U2’yu çok sevdiğini Türkçe olarak dile getirdi.

Gençlik yıllarından beri U2’yu dinlediğini ifade eden Fidan Canik ise, U2’nun Türkiye’ye gelmesini büyük bir olay olarak nitelendirdi.

U2’nun konserinin ardından sanatçı Zülfü Livaneli de ‘Yiğidim aslanım’ türküsünü seslendirdi.

U2 hayranları bu kez 2010 boyunca; Türkiye, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Rusya, Avusturya, Yunanistan, Fransa, Belçika, İspanya ve Portekiz’de grubu izleme şansına sahip olacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.