Uçan Araba FAA Onayını Aldı

Alef Model A tipi uçan arabanın bilgisayarda oluşturulmuş bir görüntüsü. (Alef Havacılık’ın izniyle)

2015 yılında uçan bir araba üretmek amacıyla kurulan Alef Aeronautics’in ürettiği bir uçan araba, ABD resmi kurumlarından onay aldı. Böylece ilk defa bir araç ABD hükümetinden “uçmak için yasal onay” almış oldu. 

Alef’in uçan arabasına, ABD Federal Havacılık İdaresi (Federal Aviation Administration-FAA) tarafından, deneysel özel uçuşa elverişlilik sertifikası verildi. Araçlara deneysel sertifika şu amaçlarla verilir: araştırma ve geliştirme, ekiplerin eğitimi, pazar araştırmaları, sergilere katılım ve yönetmeliklere uygunluğun gösterilmesi vb. Kaliforniya merkezli şirketin 27 Haziran tarihli basın açıklamasına göre “bu tür bir araç, ilk kez ABD Hükümeti’nden uçmak için yasal onay aldı.”

FAA, Flying dergisine verdiği demeçte, sertifikanın Alef’in Armada Model Zero’suna verildiğini söyledi. Armada modeli, şirketin geçen yıl Ekim ayında tanıtılan 300.000 $’lık Model A aracının öncüsü. Bir Alef sözcüsü “Bu sertifika olmasaydı uçuşlarımız çok sınırlı kalacaktı” dedi.

“Bu sertifika artık bize ihtiyacımız olan yerlerde (örneğin, Silikon Vadisi’ndeki genel merkezimizin yakınında) ve (örneğin gösteri yapmak gibi) ihtiyaç duyduğumuz amaçlarla uçma imkânı veriyor.”

Şu anda ön satışta olan Model A, dikey kalkış ve iniş kabiliyetine sahip, yüzde 100 elektrikli bir araç. 2025 yılına kadar satışa sunulması bekleniyor.

Sınırlı sertifika sadece öncü modeline verildiğinden, Model A’nın da uçuş için FAA’dan bir sertifika alması gerekecek. Ayrıca, ABD Ulusal Karayolu ve Trafik Güvenliği İdaresi (National Highway and Traffic Safety Administration-NHTSA) tarafından öne sürülen güvenlik standartlarını da karşılaması gerekecek.

Alef CEO’su Jim Dukhovny “FAA’dan bu sertifikayı aldığımız için heyecanlıyız. İnsanlara çevre dostu ve daha hızlı bir ulaşım sağlamaya, bireylere ve şirketlere saatler kazandırmaya daha da yaklaştık. Bu, uçaklar için küçük, arabalar için dev bir adım” dedi.

Bilgisayarda oluşturulan bir görüntüde Alef Model A tipi uçan bir araba. (Alef Havacılık’ın izniyle)

Model A

Model A ön siparişte şu anda yaklaşık 299.999 $ değerinde. Şirket, ön siparişlerde tamamen iade edilebilir olarak, “öncelik sırası” için 1.500 $ ve “genel sıra” için 150 $ tutarında bir depozito alıyor.

24 Ocak’ta yaptığı basın açıklamasında Alef, uçan arabası için Hong Kong merkezli bir havacılık firmasından gelen büyük bir sipariş de dahil, 440’tan fazla ön sipariş aldığını ve bunun 132 milyon dolardan fazla gelir anlamına geldiğini açıkladı. 

Açıklamada “Alef Model A, hem sokakta sürüş hem de dikey kalkış kabiliyetine sahip ilk uçan araba olmayı hedefliyor. Araba sürmek ve park etmek için mevcut kentsel altyapıya uyacak şekilde tasarlandı” denildi.

Model A, düşük hızlı bir araçtır ve halka açık yollarda yalnızca saatte 40 kilometreye kadar hızlarda seyahat edebilir. Şirkete göre “Varsayım şudur: bir sürücü daha hızlı gitmek isterse, Alef’in uçuş yeteneklerini kullanacaktır.”

“Alef uçan araba, ileri, geri, sağ, sol, yukarı, aşağı, açılı her yönde benzersiz bir uçuş deneyimi sunuyor. Yeryüzündeki problemli bölgelerin üzerinden uçarak geçiş yapma imkânı sunuyor. Güvenli ve keyifli bir uçuşla birlikte 180 derecelik bir görüş alanı sunuyor.”

Elektrikli seçeneğe ek olarak Alef, hidrojen yakıtlı uçan araç seçeneği sunmayı planlıyor. Bu daha yüksek bir fiyata mal olacak ancak daha uzun bir sürüş ve uçuş menzili imkânı getirecek. 

Uçan Araçlara İtirazlar

Uçan araba endüstrisi henüz yeni gelişme aşamasında olmasına rağmen bazı ciddi emniyet ve güvenlik endişelerini tetikledi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (National Institutes of Health-NIH) tarafından Eylül 2022’de yayınlanan bir araştırma, uçan araba trafiğinin düzenlenmesi konusuna dikkat çekiyor.

Çalışmada “Hava taksileri gerçek dünyada kullanılmaya başlandıktan sonra, hava sahasını dronlar, ticari uçaklar ve diğer hava taksileri gibi araçlarla paylaşacaklar. Bildiğimiz kadarıyla halen, hava taksileri arasındaki bu ortak alanın güvenli bir şekilde planlanmasına odaklanan, ayrıntılı bir araştırma yok” deniliyor.

“Basit bir arıza, yüksek maliyetli malların ya da araçların zarar görmesine ve/veya insanların yaralanmasına, hatta ölümüne neden olabilir.”

Ayrıca şiddetli fırtınalar, beklenmedik hava olayları ve gök gürültülü sağanaklar gibi kötü hava koşulları, uçan araçları olumsuz etkileyebilir. Ek olarak siber güvenlik tehditlerinin de ele alınması gerekiyor.

Uçan arabalar, hem otomobiller hem de uçaklar için istenen güvenlik standartlarını karşılamaları gerektiği için, daha ayrıntılı incelemelere maruz kalabilir. Alef tarafından geliştirilen araçlar, özel kalkış yerleri yerine şehir içi yollardan kalkış yapmak üzere tasarlandıkları için, bu konuda da başka bir zorlu incelemeyle karşı karşıya kalacaktır.

Yazan: Naveen Athrappully, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.