Uluslararası Heykel Çalıştayı İzmir’de

İzmir’de Uluslararası Heykel Çalıştayı halka açık olarak 2 Kasım’a kadar sürecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve halka açık olarak gerçekleştirilen Uluslararası İzmir Heykel Çalıştayı, 3’ü yerli 10 heykeltıraşın katılımıyla başladı. 1 Kasım’da tamamlanan heykeller Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

Sanatçılar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ağacı yontarak başlattığı çalıştay kapsamında, Fuar Kültürpark Uzun Havuz etrafında atölyeler oluşturarak heykellerini yontmaya başladılar. İzmir için “Akdeniz” teması etrafında projelerini hazırlayan ve kestane ağacını yontarak işe koyulan heykeltraşlar elleriyle şekil vererek yaptıkları eserleri İzmir’e armağan edecekler. Sanatçılar, çalıştay süresince ülkelerinin kültürel ve sanatsal birikimlerini İzmirli çocuklar ve gençlerle paylaşmaktan dolayı da çok mutlu.

Çalıştay’a Peru’dan Aldo Shiroma, İspanya’dan Amancio Gonzales Andres, İtalya’dan Bettino Francini, Hindistan’dan Chander Parkash, Japonya’dan Hitoshi Tanaka, Bulgaristan’dan Valentine Mitev ve Ukrayna’dan Volodymyr Khochmar ile Türkiye’den Hakan Şengönül, Mert Taşkın Demir ve Levent Ayata katılıyor. İzmirli sanatseverlerin heykel yapım çalışmalarını izleyebileceği çalıştay, 2 Kasım’da sona erecek.

Sanatçılar Çalıştay Hakkında Ne Düşünüyor?

Hakan Şengönül, 2.40 metreye 1.60 metre boyutlarında “Akdeniz” ismini verdiği bir gemi yaptığını belirterek “Amacım vatandaşların üzerinde oturabileceği, kentle iç içe geçmiş bir tasarım yaratmak. Kestane ağacı ile ilk kez çalışıyorum. Çok heyecan verici. Ahşabı oldukça estetik buluyorum. Akdeniz temasıyla düzenlenen bu organizasyonu çok önemli buluyor ve kendi adıma İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum.

Chander Parkash (Hindistan); “Beyaz Nehir” isimli bir proje ile çalıştaya katılıyorum. Ganj nehrini ve sularla çevrili İzmir’i anlatacağım. Her şeyin bir formu vardır. Suyun, havanın… Bu tasarım nehir ve denizden çıkan bir form olacak. Tüm sanatçılar istekle ve şevkle çalışıyor. Birkaç güne kadar bütün işler ortaya çıkacak ve 1 Kasım tarihinde bütün eserler görülecek. Böyle güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptığı için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.

Bettıno Francını (İtalya); “Uluslararası Anıtsal Heykeller Etkinlikleri Derneği Başkanı’yım. Uluslararası pek çok sergiye katılıyorum. Burada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği lojistik, teknik destek çok iyi. Ağaçlardan çok memnunum. Kestane ağacının profesyonelce bir seçim olduğunu düşünüyorum. Çünkü her zaman böyle güzel ağaçlarla karşılaşmıyoruz. “Beni takip et” isimli bir projeyi hazırlıyorum. Küçükken oynadığım bir oyundan esinlendim. Kağıtları üst üste koyup yukarıdan aşağı bırakıyorsun. Üst üste denk gelirse şanslı, gelmezse şanssız oluyorsun. Bu benim hayata bakışım. Kimi zaman şanslı, kimi zaman şanssız, kimi zaman üste çıkıyor, kimi zaman altta kalıyorsunuz.”

Almancıo Gonzales Andres (İspanya); “Akdeniz temalı bir çalıştaya özellikle bir Akdeniz çocuğu olarak katılmaktan çok memnunum. Akdeniz ülkeleri aynı müziği, kültürü, yaşam biçimini paylaşıyor. Ben de İzmir’de, müziğin birleştirici özelliğinden yola çıkarak Müzisyen isimli bir tasarım yapıyorum. Bunun Akdeniz teması için çok şiirsel olduğunu düşünüyorum.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.