Görme Engelli Ümran Sevinç Hayallerinin Önündeki Engeli Yıkmaya Çalışıyor

Fotoğraf: Radikal Gazetesi

Ümran Sevinç…Doğuştan görme engeli olan, buna karşın kulağı, sesi ve kalbi çok gelişmiş bir Türk genci. Küçük yaşta müzikle ilgilenmeye başlayan, çeşitli müzik aleti kullanabilen Ümran’ın hayali konservatuarda öğrenim görmek. Bu nedenle Ege Üniversitesi Devlet Klasik Türk Musikisi Konservatuarına başvuran, sınavı başarıyla geçen ve heyecanla okula kabul edilmeyi bekleyen Ümran’a kötü sürpriz YÖK kararıyla geldi.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı, önceki yıllarda bir çok engelli öğrenci almasına rağmen bu yıl aldığı Yönetim Kurulu kararıyla engelli öğrencilerin başvurusunu kabul etmedi. Okul yönetimi, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) engelli öğrencilerin eğitim göreceği uygun koşulların yaratılmasını istemesi üzerine engelli kontenjanından öğrenci alımını durdurduklarını bildirdi.

Gösterilen sebep ise; Okulun altyapısının öğrenciler için yeterli olmaması.

Ümran yaşadığı engeli okulun kapısında gitarıyla şarkı söyleyerek duyurmaya çalışırken de beklentisini ve umudunu şu sözlerle ifade etti: “İlk okuyan görme engelli olmayacağım için şansım olduğunu düşünüyordum. Bana bu şansın verilmesini ve hatta desteklenmem gerektiğini düşünüyorum”.

Yoruma kapalı.