Utanç Davası Utandırmaya Devam Ediyor

Yargıtay 14. Ceza Dairesi, Mardin’de 13 yaşındaki N.Ç’ye tecavüz edilmesi ile ilgili 32 sanıklı davada, yerel mahkemenin “N.Ç’nin sanıklarla rızasıyla birlikte olduğu” yönündeki kararını onadı.

Yargıtay ‘genç kızın rızası olduğu’ gerekçesiyle, yerel mahkemenin sanıklara en az 10 yıl ceza verilmesini öngören tecavüz suçundan değil, en az 5 yıl ceza öngören “15 yaşından küçük biriyle rızasıyla birlikte olmak” suçundan ceza verilmesini yeterli buldu. Daire aynı gerekçeyle sanıklar hakkındaki “rızasını alarak alıkoymak” suçunun zamanaşımından düşmesi kararlarını da onadı ve böylece ‘zorla alıkoymak’ suçundan alacakları 5-10 yıl arası hapisten de kurtardı.

13 yaşındaki N.Ç., 2002 yılında iki kadın tarafından 26 kişiyle birlikte olmaya zorlandı. Aralarında yüzbaşı, kamu görevlileri, eğitimci ve muhtarın bulunduğu şüphelilerin yargılaması 7 yıl sürdü.

Zamanaşımı süresi dolmak üzereyken Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, tecavüzcülere ceza indirimi yaptı. Alt sınırdan cezalar verdi. 24 sanık “15 yaşından küçük biriyle rızasıyla birlikte olmak” suçundan 1 yıl 8 ay ile 6 yıl arasında değişen hapis cezaları aldı.

Yargıtay, hüküm kurarken, yerel mahkeme gibi, küçük kızın, babası, dedesi yaşındaki kişilerle rızasıyla birlikte olduğu yorumundan hareket etti. Gerekçeli kararda 13 yaşındaki çocuk için “istese 26 erkeğe karşı koyabilirdi” denildi. Davanın 2 kadın sanığı ise 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Onlara üst sınırdan ceza verildi. Zira mahkemeye göre kadınlar yaşadıkları “iffetsiz” hayat nedeniyle “iyi hal indirimi” alamazdı.

Kararda, 2002’deki davanın bugüne kadar karara bağlanmamasının cezasını yine N.Ç.’nin çekmesine yol açan bir yorum da yapıldı. Kararda, N.Ç’nin 18 yaşını doldurması nedeniyle artık SHÇEK’in korumasından faydalanamayacağı, bu nedenle kurum avukatlarının davayı takip edemeyeceği belirtildi. Yargıtay, bu nedenle SHÇEK avukatlarının temyiz incelemesini de değerlendirmeye almadı. Buna göre, kadın örgütleri ve bağımsız avukatlar N.Ç.’ye sahip çıkmasa, davanın temyiz incelemesi yapılamayacaktı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.