Uydu Sayesinde Sudan’da Toplu Mezarlar Tespit Edildi

Hotel Juba’da George Clooney, AFP ile röportaj yaparken (Roberto Schmidt/AFP/Getty Images)

George Clooney’in geçtiğimiz Aralık ayında kurduğu uydudan izleme projesi Satellite Sentinel  sayesinde Sudan’ın Güney Kordofan bölgesinde toplu mezarlar tespit edildi. Çatışma yapılan bölgede katliam ile ilgili kanıtlar bulundu.

Aktör George Clooney bu araştırmayı, Sudan İnsan hakları üyesi ve yazar olan John Prendergast ile birlikte Sudan’ı ziyaretinden sonra gerçekleştirdi.

Projenin amacı bilgi alınan bölgelerde neler olduğunu saptamak ve ilerde tekrar meydana  gelebilecek bu durumu önlemekti. Uydudan bu hafta gelen rapora göre,  mezarlar ile ilgili “görsel kanıtlar” bulundu.

Uydu raporu ile beraber görgü tanıklarının ifadeleri birleştirildiğinde  “Güney Kordofan , Kadugli’de sivillerin toplu halde öldürülmesi ”  olaylarının ortaya çıktığı belirtiliyor.

Uydudan alının delillere göre, Sudan ordu birlikleri ve hükümete bağlı milis güçlerinin sivilleri hedef aldığı ve sistemli şekilde öldürülmesi yolundaki iddiaların doğruladığını belirtiyor.

Görüntüler küme halindeki cesetlerin Kadguli bölgesinde ve güneye doğru üç tane toplu mezar olduğunu gösteriyor.

Projenin web sitesinde yapılan açıklamada Prendergast, “Konu ile ilgili olarak acil olarak tam kapsamlı Uluslararası kurtarma operasyonun yapılması” konusunu gündeme getiriyor.

9 Temmuzda, Güney Sudan resmi olarak Sudan’dan ayrılarak ayrı bir devlet haline geldi. Fakat yeni sınırların olduğu bölgede hala anlaşmazlıklar mevcut ve petrol kaynaklarının nasıl paylaşılacağı hala çözülemedi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.