Varna’da Kritik Zirve

Bugün Varna’da Türkiye – AB zirvesi yapılacak. Türkiye ve AB’den bazı açıklamalar geldi.  Erdoğan ” Dimdik ayakta duracağız,taviz vermeyeceğiz .Mazlumun ahı yerde kalmayacak” yönünde konuştu.

AB Dönem Başkanı Bulgaristan’ın Başbakanı Boyko Borisov ise “Varna’daki toplantı taraflar arasındaki diyaloğu devam ettirebilmek adına son şanslardan birisi olabilir” şeklinde konuşmuştu. AB ile bugün yapılacak zirve ile ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ise “AB ile zirve zor olacak. AB çıkarcı bir yaklaşım sergiliyor. Ama bölgenin istikrarı için önemli kararlar alınacak” dedi.

Bulgaristan Başbakanı’nın ev sahipliğindeki zirveye, Cumhurbaşkanı Erdoğan da iştirak edecek. Zirvede Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisi gibi konular ele alınıp değerlendirilecek.

AB, Varna’daki zirvenin sorunların çözümü için çok önemli bir adım olduğunu vurguluyor. Ankara’daki bir AB yetkilisi, zirveye yönelik yaptığı açıklamada, “Türkiye ile AB arasında belli konuların tartışılabileceği yeterli güven ortamı mevcut. İki tarafın da birbirini dinlemesine olanak sağlayacak bir toplantı bu” ifadesinde bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.