YanYing – Çin’in Akıllı Başvekili

YanYing, Çin’in zeki başvekili. İllustrasyon, Blue Hsiao, Epoch Times

David Wu, Epoch Times

YanYing, Çin’in İlkbahar ve Sonbahar Dönemi’nde art arda üç Dük’e hizmet etmiş, keskin zekalı olarak tanınmış bir başvekildi.

Bir keresinde Çin Dükü sarayda çok düşkün olduğu, aslında ona dalkavukluk yapan bir vekilinden bahsediyor ve onunla ne kadar uyumlu olduklarından söz ediyordu. YanYing Dük konuşurken hemen bir yanıt verdi ve, “Bu vekil size, doğru ya da yanlış yaptığınıza bakmazsızın kul köle bir şekilde itaatkar. Bu “uyum” değil, “kopya”dır. Çok fazla kompliman sadece sizi kibir ile şişirebilir. Bu devletimize nasıl yarar sağlar? Onu dinlemek suya su katmak gibidir, aromasız veya birkaç müzik aleti ile tek bir ton çalmak gibidir, lezzeti yoktur.” dedi.  Dük dediklerinin üzerine düşününce, “YanYing’in cesaretli ve devletine sadık olarak tanınması boşuna değil. Onun gibi bir vekile sahip olduğum için şanslıyım” dedi.

Küçük fiziksel boyutlarına rağmen, YanYing tanınmış hazırcevap bir konuşmacıydı. YanYing, Çin büyükelçisi olarak Chu hanedanlığını ziyarete gidiyordu.  Chu Dükü onu küçük düşürmek için bir plan yaptı ve şehrin ana giriş kapısını kapattırdı. Şehir duvarında bulunan küçük bir çukurdan emekleyerek gelmesini istedi. YangYing zekice bir taş atarak, “Chu Dükü köpeklerin hanedanlığını ziyaret etmesini onaylıyor mu? Eğer öyleyse hanedanlığınıza emekleyerek bu köpek çukurundan geleceğim.” dedi. Dük bunu duyduğunda, görevlilere YanYing’in gelebilmesi için ana kapı girişini açtırma emrini vermek zorunda kaldı.

Chu Dükü sarayda YanYing ile karşılaştığında onunla alay ederek, “Bize elçi olarak bir cüce mi geldi, Çin’de insan yok mu? Hanedanlığımızda kiminle konuşsan yukarı bakman gerekecek” dedi. YanYing, “Çin yetenekli insanlarla dolu ve ben onlara yakın olmaktan uzağım, fakat bizim bir kuralımız var, en az yetenekli olan en az düzgün olan hanedanlıkları ziyaret ediyor. Bu yüzden ben de buradayım” diye yanıt verdi. Chu Dük’ü birçok kere YanYing’i küçük düşürmeye çalıştı fakat başarılı olamadı, YanYing’in itibarı daha da fazla yayıldı.

YanYing, devletine bağlılığının yanında evliliğine de tüm hayatı boyunca çok bağlıydı. Çin Dük’ü bir keresinde YanYing’in başvekil olduğu sırada kendi kızıyla evlenmesini istedi, bu nedenle evine ziyarete gitti. Akşam yemeği sırasında Dük, “Eşin artık yaşlı ve çirkin, kızımın seninle evlenerek evini şereflendirmesine ne dersin?” YanYing saygı ile “Teklifiniz için teşekkür ederim fakat benim eşim onunla evlendiğimde genç ve güzeldi. Birbirimize bakacağımıza söz verdik, korkarım ki onu yaşlandığı için terk edemem, bu arada ben de yaşlı ve çirkinim” diyerek Dük’ün teklifini geri çevirdi.

YanYing sadece akıllı değil aynı zamanda da erdemli ve sadık bir vekildi. Sık sık Çin yöneticilerine devletin yararına olacak önerilerde bulunuyordu. Çin devleti YanYing’in hizmetinden dolayı diğer Dük’ler tarafından büyük saygı görüyordu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.