Yemen’de Kolera Salgını

Yemen’de kötü insani koşullar nedeniyle kolera salgını hızla yayılmaya devam ederken, 750 bin kişide şüpheli kolera vakası tespit edildiği açıklandı.

Bugüne kadar kolera salgını nedeniyle Yemen’de en az 2 bin 100 kişi hayatını kaybederken, salgın hızla yayılmaya devam ediyor. İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın son raporunda, Yemen’de 750 bin kişide şüpheli kolera vakası tespit edildiği ve kolera salgınının Kasım ayına kadar bir milyona kadar ulaşılabileceği belirtildi. 2 buçuk yıldır ülkede süren iç çatışmaların yol açtığı sınırdaki açlık ve yoksulluk nedeniyle kolera salgını, en yüksek seviyeye ulaştı.
Yemen’deki sağlık tesislerinin yarısından fazlası tahrip edilmiş yada kısmen çalışır durumdayken, 7 milyon Yemenli kıtlığın bir adım uzağında ve en az 20 milyondan fazla kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Ülkedeki su ve kanalizasyon arıtma tesislerinin bombalanması nedeniyle nüfusun yarısından fazlası temiz içme suyu temin edemiyor. Öte yandan hükümetin, merkez bankasını taşıma kararı da kamu hizmetlerinin çökmesine katkıda bulundu.
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından bugün yapılan açıklamada, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin, Yemen’e yapılan insani yardımları engellemesi nedeniyle Yemenli sivillerin korkunç insani durumunun daha da kötüleştirdiğini belirtti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.