“Yeni Dönem”: Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Parti Kongresinde Siyasi Muhaliflere Gözdağı Verdi

Xi Jinping (Fotoğraf: NICOLAS ASFOURI/Getty Images)

Çin Komünist Partisi’nin her beş bir yılda tekrarlanan Parti kongresi, Çarşamba günü Pekin’de başladı. Devlet Başkanı Xi Jinping, parti üyelerinden liderliği zayıflatacak adımlar atmak isteyenlere engel olmalarını istedi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çarşamba günü gerçekleşen Komünist Parti Kongresi’nde siyasi muhaliflere gözdağı verdi. Açılış konuşmasında Başkan, parti üyelerine liderliği zayıflatacak adımlar atanlara engel olun dedi. Ayrıca Çin’in artık “Yeni Dönem”e gireceğini ve “Çin tarzı bir sosyalizm” uygulayacağını söyledi.

Xi, beklentilerin iyi olduğunu ancak ciddi zorluklar ile karşı karşıya olduklarını iletti. Çin’in giderek güçlendiğini ve dünyadaki etkisini arttırdığını, aynı zamanda ülkedeki yoksulluk ve eşitsizliklerle mücadele ettiklerini de belirtti. Xi ayrıca yolsuzluk ile mücadele ettiklerini ve bu konuda “sıfır tolerans” politikasını uyguladıklarını vurguladı.

2,300 delegenin önünde konuşan Xi: “Her birimiz Parti ve Çin sosyalist sisteminin liderliğini korumak ve onu zayıflatmak isteyenlere karşı koymak zorundayız. Bunun için herkes elinden gelenin fazlasını yapmalı” dedi.

Jiang Zemin’i Etkisiz Hale Getirmek

Xi’nin siyasi bir darbeyi önlemeye çalıştığı aşikar. Fakat Xi’nin açık bir şekilde uyardığı rakipleri kimler?

Xi Jinping, iktidarda olduğu ilk beş yıl içeresinde yolsuzlukla mücadele kampanyasıyla Jiang Zemin liderliğindeki siyasilerin çoğunu etkisiz hale getirmişti. Eski Devlet Başkanı Jiang Zemin’in etkisi,  görevinden ayrılmasının ardından uzun yıllar geçmesine rağmen hala çok güçlüydü. O, kendi menfaatlerini sürdürebilmek için adamlarını akıllıca hükümet ve ÇKP’nin en etkili mevkii ve makamlarına yerleştirmişti. Böylece Xi’nin yeni Çin vizyonu sekteye uğramıştı.

Xi, Asya’nın en güçlü ülkesinin tekrardan eski gelenekleri ve eski geleneksel kültürü benimsemesini istiyor.

Son yıllarda yaptığı hamlelerle Xi, Jiang Zemin’in hükümet ve ÇKP üzerindeki etkisini oldukça zayıflattı. Bunu nasıl gerçekleştirdi? İşte üç örnek.

Birincisi; Çin’in en büyük devlet otomobil grubu  olan “First Automotive Works” bir zamanlar Jiang Zemin’in beşiği idi. 1950’li ve 60’lı yıllarda lider olan şirkette çalışan Jiang, buradan direk olarak siyasete ve devlet işlerine yöneldi. ÇKP lideri olduktan sonra, orada hala adamları ve etkisi devam ediyordu. Ağustos ayında Yönetim Kurulu Başkanı değiştirildi ve Eylül ayında yönetim çevreleri yeniden yapılandırıldı. Bu hamleler sonucu, Jiang’ın etkisi neredeyse hiç kalmadı.

İkincisi; Xi 21 Eylül’de, Yüksek Öğretim alanında üniversiteleri ve araştırma enstitülerini özellikle teşvik edeceğini belirtti. Bu proje ile Xi, Jiang Zemin’in iki önemli üniversite projesini sonlandırdı. Jiang başkanken, en güvendiği adamlarından biri olan Chen Zhili’yi Eğitim Bakanı olarak tayin etmiş ve o, Elit Kolejler ile ilgili iki projeyle ilgilenmişti. 2016 yılında Xi hükümeti, Jiang’ın başlattığı projelerin durdurulduğunu duyurmuştu. Bu hamleler ile Başkan Xi Jinping, eski Başkan Jiang Zemin’in eğitim alanındaki gücünü de elinden almış oldu.

Üçüncüsü; Şanghay, Jiang Zemin’in yaşadığı ve çok etkili olduğu bir şehir. ÇKP’ye yakın çevreler Jiang’ın adamlarından biri olan ÇKP komiseri Han Zheng’in görevini bırakmak zorunda kaldığını ve yeni bir göreve atandığını duyurdu. Eğer bu söylenti doğru ise, artık Jiang Zemin’in etkisi bu metropolde de zayıflamış durumda. Han Zheng’in ÇKP komiseri olarak görevini sürdürmesi Jiang Zemin için çok önemliydi, çünkü sadece bu sayede aile çıkarlarını koruması mümkün oluyordu. Fakat Xi Jinping bu hamleyle bunun önüne de geçmiş oldu.

Görülen o ki, Xi’nin yolsuzlukla mücadele kampanyası, Hong Kong’dan sorumlu kişi Zeng Qinghong’u da vurabilir. Zeng Qinghong, Jiang Zemin’in adamlarından biri ve Hong Kong, Çin’in önemli şehirlerinden bir tanesi. Zeng’in vesilesiyle Jiang bu şehirde önemli bir etkiye ve güce sahip. Zeng Qinghong bir zamanlar başkan yardımcısıydı ve Jiang Zemin’in sağ koluydu. Zeng ve Jiang ile bir üçlü oluşturan diğer önemli bir aktör 2015 yılında tutuklanan eski güvenlik şefi Zhou Yongkang idi. Zhou, 2015 yılında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Görülen o ki, sıradaki kişi Zeng Qinghong ve eğer bu gerçekleşirse, yakında sıra Jiang Zemin’e  de gelebilir.

“Kolektif Liderlik” Çağının Sonu 

Bir haftalık kongre sırasında, Xi ile çalışacak yeni ekip belirlenecek. Gözlemciler, Xi’nin bu kongrede partinin başında on yıldan daha uzun süre kalmak için temeller atacağını ve “Kolektif liderlik” çağını sonlandıracağını düşünüyor.

Kongrenin sonunda, delegeler ÇKP Merkez Komitesi’nin 205 üyesini seçecekler. Bu seçilmiş 205 üye, 25 kişiden oluşan Politbüro üyelerini seçecek. 25 kişilik Politbüro üyelerinin içinden ise, Çin’in güç merkezini oluşturan yedi kişilik Daimi Komite üyeleri seçilecektir.

Xi ve Başbakan Li Keqiang’ın görevde kalacağı var sayılıyor. Daimi Komitesinin diğer beş üyesinin ise, yaş sebebiyle değiştirilmesi bekleniyor.

Nancy McDonnell ve Yiyuan Zhou, The Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.