Yeni Eğitim- Öğretim Yılı Başladı

16 milyon öğrenci ve 655 bin öğretmenle bir öğretim yılı daha başlamış oldu. Yaklaşık 3 ay süren yaz tatilinin ardından ders zili bu sabah itibarıyla tekrar çalmaya başladı. Bu gün açılan öğretim yılında I. Dönem 20 Ocak 2012 Cuma günü sona erecek. Sömestr tatilinden sonra II. yarıyıl 6 Şubat 2012’de başlayacak ve 8 Haziran 2012’de sona erecek.

İlköğretim birinci sınıf ve anasınıfına başlayan minikler okula kaynaşmaları amacıyla geçen hafta eğitime başlamışlardı. Yine de bu gün okulun ilk gün heyecanını yaşayan ve yeni başladıkları için annelerinden ayrılmak istemeyen miniklerin bazıları tatlı bir heyecanla gözyaşlarına engel olamadılar.

Okulların açılmasıyla birlikte öğrenciler aynı zamanda  daha başarılı olan kurumlar bir üst eğitim kurumlarına girebilmek için olan sınav maratonuna hazırlanmak için de dershane, kurs ve etütlere de başlamış oldular.

Eğitim yılının başlamasıyla birlikte eğitim sistemimizdeki aksaklıklar ve sorunlar da tekrar gündeme gelmeye başladı. Geçen eğitim- öğretim yılında Milli Eğitim Bakanı olan Nimet Çubukçu Yeni öğretim yılı başlangıcında 55 bin öğretmen alınacağının sözünü vererek atama bekleyen öğretmen adaylarının umutlanmasına neden olmuştu. Yeni eğitim- öğretim yılında Milli Eğitim Bakanı olan Ömer Dinçer, öğretmen adaylarından ‘‘özür dileyerek’’ Nimet Çubukçu’nun verdiği sözü yerine getiremediklerini ifade etti.

Ömer Dinçer yine öğretmenlere yönelik yeni düzenlemelerde üç ay olarak görülen yaz tatillerinin azaltılacağını; bunun en az bir ayını öğretmenlerin günün koşullarına göre yeniliklere ayak uydurabilmeleri için mesleki formasyon ve kişisel gelişimlerini sağlayacak eğitim programlarına alınacaklarını da belirtti.

Milli eğitim bakanı yine öğretmenlerin özür grubu atamalarının bundan sonra dönem ortasında olamayacağını, çocukların öğretmen değişikliklerinden olumsuz etkilenmemesi için özür grubu ve yıllık atamaların bir kez yapılacağını da ifade etti.

Bakan Dinçer, teknolojik yatırımlar konusunda ülkemizin bir çok ülkeden daha ileri düzeyde olduğunu, dünyanın bir çok ülkesinde bilgisayar kaynaklı projeksiyon makinelerinin olduğu tahtalar kullanıldığını belirterek “Biz doğrudan doğruya bilgisayar ekranlı tahta haline getiriyoruz. Tahta büyüklüğünde, net ekranlarla dokunmatik olarak bilgisayarı sınıflarımıza monte etmiş olacağız.” diye konuştu. Bakan Dinçer, bu yapının öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayarlar ile de uyumlu olacağını kaydetti.

Akıllı tahtaların ihalesinin duyurulduğunu hatırlatan Dinçer, “İkinci dönemden itibaren belli iller ile 5. ve 9. sınıfları esas alarak döşemeye başlayacağız.” açıklamasını yaptı.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.