Zorla Organ Toplayan Gruplar Küresel Zirveye Konu Olacak

Beş adet sivil toplum kuruluşu, Eylül ayında yapılacak olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda web seminerleri yapmayı planlıyor. Bu seminerler, başta Falun Gong uygulayıcıları olmak üzere, rızası olmayan mahkumlardan zorla organ toplanması ile mücadele hakkında olacak.

Dünya Zorla Organ Toplamayla Mücadele ve Önleme Zirvesi, art arda iki hafta sonunda toplam altı web semineri düzenleyecek. İlk oturum 17 Eylül’de başlıyor. Konu tıp, hukuk, insan hakları, siyaset, medya ve sosyal etkiler gibi çeşitli açılardan ele alınarak tartışılacak.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Doğu Asya’dan, toplam 19 ülkeden 35 konuk konuşmacının katılması bekleniyor. Bu konuşmacılar tıp ve hukuk uzmanları, profesörler, meclis üyeleri ve gazetecilerden oluşuyor.

Organizatörlerin web sitesinde belirttiğine göre seminerlerin amacı; “uluslararası topluluğa canlı insanlardan zorla organ toplanması konusunda objektif bulgular ve değerlendirmeler sağlamaktır”.

Web sitesinde, Çin Komünist Partisi’nin, yirmi yılı aşkın bir süredir, tıp uzmanlarını katillere dönüştürmek ve mahkumların cesetlerinden para kazanmak için tüm devleti seferber ettiği yazıyor. Organizatörler, ana kurbanların, inanç mahkumu olarak hapsedilen ve “organları için talep üzerine öldürülen” Falun Gong uygulayıcıları olduğunu iddia ediyor.

Etkinliğe ön ayak olan başlıca organizatör grup “Zorla Organ Toplamasına Karşı Olan Doktorlar-Doctors Against Forced Organ Harvesting” iken; diğer dört organizatör: Avrupa İnanç Özgürlüğü Derneği, Japonya Organ Nakli Turizmi Araştırma Derneği, Kore Etik Organ Nakli Derneği ve Tayvan Uluslararası Organ Nakli Derneği.

Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü (The World Organization to Investigate the

Persecution of Falun Gong), Çin‘in zorla organ toplamasıyla ilgili verileri toplayan, New York merkezli, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Web sayfası, gizli ve yaygın uygulamalara ilişkin çok sayıda kanıt (telefon kayıtları, tablolar ve raporlar) içermektedir.

Canlı organ toplama konusu Çin’de tabu olarak kalmaya devam ediyor. 20 Nisan 2006’da muhbirler Annie ve Peter (takma adları) Washington DC’deki bir basın toplantısında konuyla ilgili bilgilerini sundular.

Fotoğraf: Washington DC’de bir basın toplantısında muhbir Annie ve Peter, 20 Nisan 2006.

Çin’deki büyük ölçekli organ toplama vahşeti hakkında halkın önünde ilk açıklamalarını yapıyorlar. 
(The Epoch Times)

Annie, Liaoning Eyaleti Tromboz Hastanesinde bir beyin cerrahı olan eski kocasının, canlı Falun Gong uygulayıcılarının kornealarını çıkardığını ve kurbanların ameliyattan sonra, bazen hala hayattayken yakma fırınlarına atıldığını söyledi. Eski bir Çinli gazeteci olan Peter, canlı Falun Gong uygulayıcılarının organlarının toplandığı, Sujiatun’daki bir gözaltı merkezi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

2 Ekim 2016’da Lu Shuheng isimli bir muhbir, Çince yayın yapan Sound of Hope radyo istasyonuna konuştu. Şanghay Wanping Hastanesi’nin başkanı olan akrabası Zhou Qing’in Çin’de zorla organ toplama işine karıştığını söyledi.

Lu, yasadışı uygulamanın ayrıntılarını 2002 yılında anavatanı Çin’e yaptığı bir gezi sırasında öğrendiğini söyledi. Bilgileri akrabası Zhou Qing ve yerel cezaevi sisteminin eski güçlü isimlerinden biri olan kocası Mao Shuping ile yaptığı görüşmelerde edinmişti.

Lu’nun sağladığı bilgiler, güvenliği için dört yıl sonraya, 29 Aralık 2020’ye kadar yayınlanmadı.

Yazan: Frank Yue, Epoch Times

Çeviri: Tilbe Örtün, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.