100 Kaçak Çinli Interpol’e Bildirildi

100 Çin Komünist Partisi yetkilisinin isminin İnterpol’ün Kırmızı Bülten ile arananlar listesine eklendiği duyuruldu.(ROSLAN RAHMAN/AFP/Getty Images)
100 Çin Komünist Partisi yetkilisinin isminin İnterpol’ün Kırmızı Bülten ile arananlar listesine eklendiği duyuruldu.(ROSLAN RAHMAN/AFP/Getty Images)

Çin rejiminin yolsuzlukla mücadele organı, yolsuzluğa karışmış ve ülkeyi terketmiş yetkilileri yakalamak için uluslararası toplumun yardımını istedi.

Gecen hafta Disiplin Denetim Merkezi Komisyonu kendi websitesinde 100 Çin Komünist Partisi yetkilisinin isminin Interpol’ün Kırmızı Bülten ile arananlar listesine eklendiğini duyurdu.

Kırmızı bültende yayınlananlar, tutuklu ya da tutuklama emri çıkartılan kişilerdir ve tutuklamak ve iade etmek için yerini belirleme ve bulma konusunda Interpol ulusal polise yardımcı olur.

Yayınlanan listede esas önemli isimlerin yer almaması dikkat çekti. Gözlemcilere göre, bu duyuru bir uyarı ve gözdağı verme amacıyla yapılmıştı.

Listede yayınlananların 48’i üst düzey devlet yetkilisi olup ciddi yolsuzluğa karışmış kişilerdi. Diğer 52 kişi ise polis, muhasebeci, banka personeli gibi farklı meslek gruplarından insanlardı. Genel olarak, yüzde 60’ı yolsuzluk ve rüşvet olayına karışmıştı. İlginç olan ise bu listede yer alanların daha çok Guangdong, Zhejiang ve Jiangsu gibi kıyı illerinden olmaları.

Arananların 23’ünün kadın olduğu belirtildi. Ayrıca 40 kişinin ABD’de, 26 kişinin Kanada’da yaşadığı tespit edildi.

Ciddi suça karışmış kişilerin listede yer almaması şaşırttı. Hong Kong medyası açıkça listede yer almayan Çin’in en çok aranan dört ismini sıraladı:

Müebbet hapis cezasına çarptırılan eski politikacı Bo Xilai’nin ABD’de yaşayan oğlu Bo Guagua, bir zamanlar Çin’de ikinci en güçlü isim, eski Başbakan Zeng Qinhong’ın oğlu Zeng Wei, eski güvenlik çarı ve yakın tarihte tutuklanan Zhou Yongkang’ın kardeşi Jia Xiaoxia, Yunnan Eyaleti eski valisi ve Çin’in 88 yaşındaki eski lideri Jiang Zemin’in sırdaşı Gao Yan. Gao Yan’ın devlet elektrik şirketinin genel müdürü iken milyonlarca yuan komisyon aldığı ve 2002 yılında Avustralya’ya gittiği bildirildi.

Tüm bu bahsedilen isimler eski Başkan Jiang Zemin’e yakın olan kişiler. Çin devlet başkanı Xi Jinping yolsuzlukla mücadele kampanyası ile Jiang Zemin’e yakın politikacıları hedef alarak devlet kadrolarından uzaklaştırmaya başladı.

Listede sadece Jiang’ın çetesinde bulunan genç iş adamı Cheng Muyang yer aldı. Babası Hebei Eyaleti başkanı ve Jiang Zemin’in yakın arkadaşıydı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.