12 Eylül Darbesi Yargılanıyor

 

Türkiye 12 Eylül Darbesi’ni Yargılıyor

Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in TRT’de Darbe Açıklaması-Vikipedi

12 Eylül Askeri Darbesini gerçekleştiren dönemin Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren  ve Hava Kuvvetleri Komutanı olan Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı dava başladı. Müdahil avukatları sanıkların tutuklu yargılanmasını ve mahkemeye kafes içerisinde getirilmesini talep etti. Başbakanlık mahkemeye sanıklardan şikayetçi olduklarını bildirdi. CHP avukatları ise hükümetin darbeden mağduriyetleri bulunmadığı gerekçesiyle müdahilliklerinin kaldırılmasını talep etti.

Evren ve Şahinkaya’nın avukatları ise darbede kontgerilla ve ABD’nin rolünün araştırılmasını istedi.

Ankara 12.Ağır ceza Mahkemesi’nde görülen davada 7. cumhurbaşkanı ve 12. Eylül Dönem’inin Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren ile aynı dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’nın anayasal düzeni ortadan kaldırdıkları gerekçesiyle yargılanmasına başlandı. Düşüp kolunu kırdığı iddiasıyla Kenan Evren ve sağlık sorunları gerekçesiyle Tahsin Şahinkaya ilk duruşmaya katılmayacaklarını bildirmişlerdi.

Ankara Adliyesi’nde Yoğun Güvenlik Önlemleri

Davanın görüleceği Ankara Adliyesi önünde sabahtan itibaren polis yoğun güvenlik önlemleri aldı.  Adliye binasının etrafı güvenlik bariyerleri ile çevrildi. Adliye etrafında panzerler, itfaiye araçları hazır bekletildi. Adliye çevresindeki bazı yollar trafiğe kapatılırken, Adliyenin Atatürk Bulvarı kapısı önünde 12 Eylül mağdurları ve yakınları toplandı.

Özel yetkili mahkemenin girişinin bulunduğu kapıdan ise sadece özel yetkili mahkemenin belirlediği isimler girebildi.

147 kişilik salonda izdiham yaşanması nedeniyle saat 09.30’da başlaması gereken duruşma saat 10.00’da başladı. Mahkemeye 60 müdahil avukatı ile 3 sanık avukatı katıldı.

Duruşma başladığında salondaki avukatların bazılarının ayakta kalması üzerine mahkeme başkanı, avukatlara sanık sıralarının boş olduğunu, teklif etmekten utanarak, isterlerse oturabileceklerini söylemesine rağmen kimse oturmadı. Daha sonra ilerleyen saatlerde bazı avukatlar oturmak zorunda kaldı.

Kenan Evren’in Avukatı Davanın Yok Hükmünde Sayılmasını Talep Etti

Duruşmada Kenan Evren’in avukatı Bülent Hayri Acar savunma yapmaya başladı. Acar,davanın yok hükmünde sayılması yönünde karar verilmesini talep etti.Acar, mahkeme başkanına da ‘Düzeni sağlayamayacaksanız savunma yapmam’ dedi.Evren’in avukatı 12 Eylül 1980-83 arasının Anayasa’nın teminatı olduğunu  söyleyerek  Anayasa kitapçığını gösterdi ve ‘Bu anayasayı yargılayamazsınız. Bu mahkeme  yetkisiz.’ Dedi.

Müdahil avukatı ise Acar’ın savunmasına itiraz etti: ‘Bu dava tüm uluslararası sözleşmelere uygundur, insanlık suçunu tanımlayan yasalar mevcuttur.AİHM kararları dikkate alındığında sanıkların yargılanması önünde hiçbir engel yoktur. Darbenin hazırlığı 1977’de başladı. Katliamlarla darbeye zemin hazırlandı. İşkencelerin asıl faili Kenan Evren’dir. Sanıklar öldürme ve işkence suçundan yargılansın.’

 Mahkeme heyeti mahkemenin yetkisiz olduğunu belirterek davanın düşürülme talebini reddetti.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın sağlık durumunu gerekçe göstererek duruşmaya katılmamak için rapor gönderdi. Ankara Adli Tıp Kurumu, sanıkların sağlık durumuna karar veremediğini beyan ettiği için mahkeme, Evren ve Şahinkaya’nın durumunun İstanbul’daki Adli Tıpa’a sorulmasına karar verildi.

Müdahil avukatlarından Fikret Babaoğlu, darbecilerin haklarında dava açılmaya başlanınca  Ergenokon ve Balyoz’da davalarında olduğu gibi hastanelerde kuyruklar oluşturmaya başladıklarını,.Sanıkların ya Pinochet gibi tekerlekli sandalyeyle ya da Mübarek gibi kafeste geleceğini, yüz yüze olmadan duruşmanın yapılamayacağını ifade etti.

Kaynak:Gazete Vatan

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.