12 Eylül Utanç Müzesi İzmir’de Açıldı

Konak Belediyesi’nin desteğiyle İzmir’de açılışı gerçekleşen, Devrimci 78’liler Federasyonu ve İzmir 78’liler Derneği’nin düzenlediği ‘12 Eylül Utanç Müzesi’ Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde açıldı. Utanç Müzesi’nin açılışına Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, İzmir 78’liler Derneği Başkanı Hamit Mumcu ve dernek üyeleri katıldı.

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, İzmir’de ilk kez sergilenen Utanç Müzesi açılışında toplumun acı olayların izlerinden, anılardan kaçmak yerine üzerine gitmesi gerektiğine dikkat çekti. Başkan Tartan, “Acı olaylar sessiz kalındıkça devam edecektir ancak toplum ne kadar üstüne gider, acıların olmaması yönünde baskı yaparsa doğru ve adil sonuçlara ulaşılması o kadar yakın olur” diye konuştu.

İzmir 78’liler Derneği Başkanı Hamit Mumcu, gerçek adaletin bulunması için ‘Artık Yeter’ denmesi gerektiğini söyledi. Mumcu, toplumun yaşadıklarına duyarsız kalmayarak, müzenin İzmir’de sergilenmesine destek veren Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’a teşekkür etti ve şöyle konuştu: “12 Eylül zulüm düzeninden beslenip de bugün aynı düzeni “sanki karşılarmış gibi yaparak” sürdürenlere er ya da geç cevabımızı vereceğiz. Bir gün bütün değer yargıları değişecek ve yargılananlar yargıç, eziyet edenler de suçlu sandalyesine oturacaklardır.”

12 Eylül’de Ankara’da açılışı gerçekleşen ve İzmir’de ilk kez sergilenen ‘12 Eylül Utanç Müzesi’ açılışına yoğun katılım yaşandı. Sergi girişinde izleyicileri karşılayan darağacı dikkat çekerken, salonda 1980 döneminde ölen veya kaybolanların fotoğrafları, kişisel eşyaları, işkence araçları, belgeler ve gazete küpürleri sergilendi. Sergi ziyaretçilerinden o günleri yaşamış olanlar, “Acı anılarımızı hala ilk günkü gibi yaşıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

2 Eylül Utanç Müzesi 20 Ekim tarihine kadar Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde görülebilecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.