16. CHP Kurultayı Bugün Yapıldı

16. CHP Kurultayı Bugün Yapıldı

16. Olağanüstü CHP Kurultayı- Anakara Arena Spor SalonuCumhuriyet Halk Partisi’nin 16. Olağanüstü Genel Kurultayı Ankara Arena Spor Salonu’nda yapıldı. Muhaliflerin delegelere ‘katılmayın’ çağrısına rağmen gerçekleşen kurultayda 87 maddelik tüzük değişikliği kabul edildi. Kurultay’ın sonunda konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Kemal Kılıçdaroğlu’na Muhalif kanattan Mersin Milletvekili İsa Gök, kurultayda yeterli çoğunluğun sağlanmadığı ve dolayısıyla kurultayın iptal edilmesiyle ilgili dilekçeyi vermek istedi. Partililerin arbadesine maruz kalan Mersin Milletvekili İsa Gök’ü sivil polisler partililerden koruyarak, kürsüye çıkardılar. Bütün bu gelişmelere rağmen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yarınki 17.Kurultaya katılınması için çağrı yaptı.

 Muhaliflerin ağırlıklı olarak katılmadıkları kurultaya eski Genel Başkanlardan Hikmet Çetin, Murat Karayalçın ve Altan Öymen gelirken, Deniz Baykal kurultaya katılmadı.

 Genel Merkez’in hazırladığı tüzüğün kabul edilmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tüzüğü hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmasını,yarın ki toplantıya tüm delegelerin katılmasını, provakosyonlara yol açılmaması ve kurultayın sessiz kalarak bitirilmesini ve bu tüzüğün sadece CHP açısından değil Türk siyaseti açısından da önemli olduğuna dikkat çekerek sürdürdü.

 Yeni Tüzükteki Değişiklikler

Tüzükte muhaliflerin 9 isteğinin 7’si kabul edildi. Hazırlanan taslakta muhaliflerin isteklerinde yer alan ve genel merkezin soğuk baktığı ‘örgütlere hazine yardımından yüzde 40 pay verilmesi’ karara bağlandı.Milletvekili adaylarının belirlenmesinde de değişiklikler yapıldı. 550 milletvekili adayını belirlemede yüzde 10’un altında oy alınan iller hariç yüzde 15’lik merkez yoklaması ile adaylar belirlenecek. Böylece 63 milletvekilini Genel Merkez belirleyebilecek. Geri kalan bölgelerde ise milletvekili adaylığı için ön seçim yapılacak.

Parti meclisi sayısı ise 80’den 60’a düşürüldü. Üzerinde tartışma yaşanan bir başka konu olan kadın kotası ise yüzde 25’den yüzde 33’e çıkarıldı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.