2012 Yaz Olimpiyatları Londra’da Başladı

2012 yaz olimpiyatları başladı
İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen 2012 Yaz Olimpiyat Oyunları başladı.

Dünyanın en büyük spor organizasyonu kabul edilen 2012 Yaz  Olimpiyat Oyunları‘nın 30’uncusu, muhteşem bir açılış töreniyle başladı.10 bin sporcunun yarışacağı dev organizasyon 17 gün sürecek.

Sanat yönetmenliğini ‘Slumdog Millionaire’ filminin Oscarlı yönetmeni, Danny Bole’un yaptığı törende 10 bin gönüllü görev aldı.

Organizasyonda Olimpiyat Stadı’nın içine koyun, at, inek, keçi, ördek, kaz, tavuk gibi çiftlik hayvanlarının yanı sıra bacası tüten bir köy evinin yer aldığı örnek bir İngiliz köyü kuruldu.

Londra’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Olimpiyat Stadı’ndaki açılış törenini izledi.

Kraliçe Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip, bu filmin ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jaques Rogge ile birlikte stada giriş yaptı.

Kraliçe Elizabeth, Olimpiyat Stadı’na gelişinde tribünlerde bulunan seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

Daha sonra işitme engelli çocuklar, İngiliz Milli Marşı’nı seslendirdi.

Londra 2012 Yaz Olimpiyat Oyunları, Türkiye için öncekilerden farklı bir anlam taşıyor. Nedeni ise Türkiye’nin organizasyona, tarihindeki en fazla branş ve en kalabalık sporcu kafilesiyle katılması. Tam 114 Türk sporcu madalya için ter dökecek.

Türk bayan voleybol ve basketbol takımları da ilk defa Olimpiyat Oyunları’nda yer alacak.
Yüzücü Derya Büyükuncu da 6’ncı defa Olimpiyatlara katılarak bir rekora imza atıyor. Olimpiyatlarda mücadeleye çıkan ilk Türk sporcu milli okçu Begül Löklüoğlu oldu.

64 kadın okçunun mücadele ettiği sıralama atışlarında, 72 atış sonrasında 648 puan toplayan 24 yaşındaki Löklüoğlu 2012 yaz olimpiyatlarında , 26’ncı sırayı elde etti.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.