34 Kadın Su Altında Nefesini Tuttu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamındaki “34 Kadın 34 Portre” adlı sosyal sorumluluk projesinde bir araya gelen kadın sanatçılar, “Kadına yönelik şiddete son” demek için su altında nefeslerini tuttu.

“34 Kadın Su Altında Nefesini Tuttu” temalı fotoğraflarda, kadın sanatçılar şiddete karşı çeşitli mesajlar sundu. Toplumun şiddete ilişkin farkındalığını arttırmayı ve ilgilileri kadına yönelik şiddetle mücadeleye çekmeyi amaçlıyor.  Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun teknik destek verdiği proje kapsamında, 34 kadın sanatçının çıplak portre fotoğrafları da çekildi. Sanatçılar bu fotoğraflarda, bakışlarıyla ‘kadına karşı şiddete’ tepkilerini gösterdi. Bakışlarıyla şiddete meydan okuyan kadın sanatçıların su altı ve portre fotoğraf çekimlerini 101 Production stüdyolarında fotoğraf sanatçısı Yiğit Günel gerçekleştirdi. İletişim çalışmaları da Selçuk Kaya tarafından yürütüldü.

Sanat yönetmenliğini Kenan Bahadır Derre, yapım ve genel koordinatörlüğünü Zuhal Ceran’ın üslendiği çalışma, 8 Mart’ta Zeytinburnu’ndaki Olivium Outlet Center’de sergilenecek. Ünlü sanatçıların su altındaki ilginç pozlarının ve çıplak portrelerinin yer aldığı sergi, daha sonra Türkiye’nin çeşitli illerinde devam edecek. Projede yer alan isimler şunlar:

Ahu Türkpençe, Aşkın Nur Yengi, Ayça İnci, Bennu Yıldırımlar, Berna Laçin, Betül Arım, Billur Kalkavan, Burcu Kara, Ceylan Ertem, Deniz Özerman, Deniz Pulaş Akkartal, Devin Özgür Çınar, Ebru Cündübeyoğlu, Ece Uslu, Ece Vahapoğlu, Eda Taşpınar, Evrim Akın, Hale Caneroğlu, Hatice Akat, Hazal Kaya, Irmak Ünal, İnci Türkay, Lolita Asıl, Mavi, Melis Sökmen, Nazlı, Nesrin Cavadzade, Nilüfer Açıkalın, Oya İnci, Şebnem Bozoklu, Selen Servi, Sumru Yavrucuk, Şebnem Özinal, Şenay Gürler, Yasemin Çonka, Yasemin Hadivent.

Proje kapsamında Türkiye’nin sinema, edebiyat, resim, müzik ve sahne sanatlarında önde gelen sanatçılarının 36 parça özel eşyası da “gittigidiyor.com” adlı sitede satışa çıkarılacak. Satıştan elde edilen gelir, Kadın Dayanışma Vakfı’na bağışlanacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.