Meksika’da Büyük Patlama

meksika1Meksika’da devlete ait dünya devi petrol şirketi PEMEX’in merkez binasında meydana gelen patlamada 25 kişi öldü, 101 kişi yaralandı. Patlama sonrası binanın 3 katı büyük hasar görürken başkent Mexico City’de gökyüzü büyük dumanlarla kaplandı. Bodrumdaki park yerinde meydana gelen patlama sırasında çalışanlarının çoğunun öğle yemeği için dışarıda olması daha büyük bir faciayı engelledi.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto kazanın nedenini henüz bulamadıklarını belirtirken şirket yetkilileri ise ilk yaptığı açıklamada binanın elektrik sistemindeki sorundan dolayı boşaltıldığını açıkladı. Yapılan açıklamada, başsavcılık tarafından soruşturma başlatıldığını, herhangi bir raporun spekülasyona neden olmayacağını söyledi.

Kurtarma ekibi ilk yardım köpekleriyle birlikte enkaz altında aramalara devam ederken İçişleri Bakanı Miguel Osorio Chong yaptığı açıklamada, “herhangi birinin göçük altında kalıp kalmadığı henüz belirsiz. Ekiplerimiz aramalara devam ediyor” dedi. Osorio Chang ayrıca, “yardım ekibinin izlenimlerine göre patlama bodrum katını vurmuş ve ilk 2 kat çökmüş” dedi.

Binada çalışan Cristian Obele ise, “aniden bir patlama oldu ve şok yaşadık. Elektrikler kesildi ve birçok enkaz meydana geldi” dedi. Obele ayrıca ayağından yaralandığını belirterek, “iş arkadaşlarımızın yardımı sayesinde binadan çıkabildik” dedi.

Binada çalışan eşini kaybeden Daniel Garcia isimli kadın ise eşiyle birkaç saat önce konuştuğunu belirterek, “eşimi birkaç kez telefonla aradım fakat telefonu genç biri açtı ve telefonu enkazda bulduğunu söyledi” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.