Nisan Ayında Kar Çilesi

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Afyonkarahisar’da dün akşam saatlerinde başlayan ve gece şiddetini arttıran kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kar nedeniyle Afyonkarahisar-Antalya Karayolu gidiş istikametini trafiğe kapandı.

Kentte başlayan kar yağışının ardından kar kalınlığı yaklaşık 15 santimetreye ulaşırken, şehir bağlantı yollarında ise kar ulaşımda aksamalara neden oldu. Afyonkarahisar-Antalya Karayolu’nun gidiş istikameti yoğun kar yağışı ve kazalar nedeniyle Kılıçaslan Kavşağı Mevkii’nden itibaren trafiğe kapandı, geliş istikametinden ise trafik kontrollü bir şekilde verildi. Kapanan yolda yaklaşık 8 kilometrelik araç kuyruğu oluştu, karayolunda mahsur kalanların imdadına ise Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Afyonkarahisar Temsilciliği gönüllüleri yetişirken, AKUT gönüllüleri sürücülere akaryakıt, kumanya, battaniye ve ihtiyaç duyanlara çocuk bezi dağıttı.

AKUT İl Temsilcisi Mehmet Uğurluoğlu, karayolunda kimsenin mağduriyet yaşamaması için gönüllü ekiplerin 24 saat esasına göre çalıştığını kaydederek, “Şu saat itibari ile Afyonkarahisar-Antalya karayolu ulaşıma kapanmış vaziyette. Afyon bilindiği gibi Türkiye’nin ana arterlerinin geçtiği nokta, Afyon’dan-İzmir’e ulaşan yolda Uşak Dumlu denilen bir mevkii var. Orada araç yolu trafiğe kapanmış vaziyette. Kontrollü olarak gelişler sağlanıyor ama ilerleyen saatlerde bu kar yağışı yoğunluğunu arttırarak devam edeceği için ciddi sıkıntılar başlayacak. Benim sürücülere en önemli uyarım şu olacak, çok önemli ve ertelemeyecekleri bir seyahatleri yoksa yola çıkmasınlar. Bu gece oldukça sıkıntılı geçecek bügün herkes için. Yola çıkanlar içinde yanlarında mutlaka çekme halatı, kış lastiği ve zincir bulundurmaları yönünde tavsiyelerde bulunuyoruz” diye konuştu.

Öte yandan, yolda kalan araçlar arasında Denizlispor PAF takımı futbolcularını taşıyan bir yolcu otobüsünün de olduğu gözlenirken, sürücüler ise Nisan ortasında kar görünce çok şaşırdıklarını ve bazıları da ilk defa bahar ayında böyle bir manzara ile karşılaştıklarını ifade ettiler.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.