ABD Başkanı Obama Endonezya’da

Resim: Getty Images/BAY ISMOYO

CAKARTA– ABD Başkanı Barack Obama, eşi Michelle Obama eşliğinde Endonezya’nın başkenti Cakarta’ya geldi.

ABD Başkanı Obama, Uzak Doğu ülkeleri ziyareti çerçevesinde Hindistan temaslarını tamamlayarak, Cakarta’ya geldi. Ziyaretlerde Obama’ya eşi Michelle Obama da eşlik ediyor. ABD Başkanlık uçağı Air Gorce One, 6 saatlik yolculuktan sonra yerel saatle 16:20’de Cakarta’ya iniş yaptı. Obama Halim Perdanakusuma havaalanında Endonezya Dışişleri Bakanı Marty Natalegawa tarafında karşılandı.

Obama’nın ziyareti için Cakarta’da sıkı güvenlik önlemleri alınırken, hazırlıklar haftalar öncesinden başlatılmıştı. Birçok sivil toplum örgütü ve öğrenci hareketleri temsilcilerinin protestolarının yapıldığı Cakarta, Obama’nın gelişi ile sessizliğe büründü.

Obama temasları çerçevesinden Pasifik’in en büyük camisi olarak bilinen ve Endonezya’nın sembolü sayılan İstiklal Camii’ni ziyaretinden sonra, ülkenin en büyük üniversitesi olan Endonezya Üniversitesi’nde bir konuşma yapacak. Bir gün öncesinden tatile giren üniversiteye izinli dışında herhangi kimsenin girmesi yasaklandı.

Cakarta’nın en meşhur yeri sayılan Menteng’te çocukluk yıllarında 4 yıl kalan Barack Obama, Endonezyalılar tarafından Mentengli çocuk diye anılıyor. ABD Başkanı seçildikten sonra Endonezlerin gururlanmasına sebep olan Obama, bu sevgiyi sonradan kaybetti. Daha önce Menteng parkına dikilen ‘Küçük Obama’ heykelinin de sessizce kaldırılması bunun bir göstergesi. ABD lideri, özellikle son Mavi Marmara olayında birçok kişinin öfkesini üzerine çekmişti

Endonezya üniversitesinde seçilmiş öğrenciler ve seçkin misafirlere hitap edecek olan Obama kendisine kızgın Endonezleri göremeyecek. Cakarta caddeleri de Obama için kapatılırken, ABD lideri dünyanın en sorunlu trafiğine de takılmayacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.