ABD Tekrar Karıştı

Eric Garner davasında kararın açıklanmasının ardından binlerce kişi dün New York sokaklarına akın etti (Benjamin Chasteen, The Epoch Times)
Eric Garner davasında kararın açıklanmasının ardından binlerce kişi dün New York sokaklarına akın etti (Benjamin Chasteen, The Epoch Times)

ABD’de siyahi Amerikalı Eric Garner’ın 7 Temmuz günü boğazını sıkarak boğulmasına sebep olan polis memuru hakkında suçlamalar düşürüldü.

3 Aralık günü, Staten Island Jürisi Eric Garner’ın ölümüne sebep olan New York polis memuru Daniel Pataleo’u suçsuz buldu. Kararın açıklanmasının ardından Amerika’da protestolar tekrar başladı.

Eric Garner’ın gözaltına alınırken boğulduğu görüntüler olayın ardından internette yayınlanmıştı. Görüntülerde Garner’ı gözaltına almak isteyen dört polis memurundan biri Daniel Pataleo’nun onu yere yatırdığı ve Garner’ın defalarca “nefes alamıyorum” demesine rağmen, boğazını sıkmaya ve yüzünü yere bastırmaya devam ettiği görülüyor. 1.90 boyunda 160 kilo ağırlığında ve 43 yaşındaki Garner olaydan bir saat sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Kararın açıklanmasının ardından binlerce kişi dün New York sokaklarına akın etti. Bazı yollar trafiğe kapatıldı. Protestocular Eric Garner’ın son sözleri olan “nefes alamıyorum” diye haykırdı. Bazı protestocular “zencilerin hayatları önemli” ve “eller havada vurma” yazılı pankartlar taşıdı.

ABD Başkanı Barack Obama kararın ardından şu açıklamayı yaptı: “Irk, bölge veya inanç farketmez bu hepimizin problemi – bu sadece siyah Amerikalıların değil tüm Amerikaların problemi. Biri bu ülkede hukuk karşısında eşit muamele görmez ise bu bir sorundur ve benim görevim bu sorunu çözmektir” dedi.

Adalet Bakanlığı yetkilileri ise ABD basınına “soruşturmayı federal büronun devralacağını” söyledi.

Karar, Ferguson şehrindeki eylemlerden bir hafta sonra geldi ve ülke genelinde protestoların tekrar alevlenmesine sebep oldu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.