AB’de Laiklik Tartışması

Laik kurumlar üzerine bina edilen Avrupa Birliği de aşırı laiklikten şikayetçi oldu. Dünyada saldırıya uğrayan Hristiyanlara atıf yapılmasını isteyen bazı AB üyelerinin talebi reddedilince Brüksel de “laiklik” tartışması patladı. Hristiyanlara atıf yapılmasına karşı çıkan AB üyeleri ise dinlerin AB bildirilerinde yer almasının “medeniyetler çatışmasına” destek vereceğinden endişe ediyor. Hristiyan gruplara atıf yapılmasını isteyen ülkeler arasında en dikkat çekeni ise “laikliğin kalesi” olarak bilinen Fransa oldu.

Önceki gün Brüksel’de toplanan AB Dışişleri Bakanları son günlerde Hristiyanlara yönelik saldırıları kınama konusunda uzlaşamadı. “Hristiyanlar” yerine “dini hürriyetlere” atıf yapan metne itirazın başını çeken İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, “aşırı laiklikten” şikayet etti. Taslak metnin “Hristiyanlara” atıf yapmaması üzerine geri çekilmesini istediklerini kaydeden Frattini’ye Fransa, Macaristan ve Polonya’nın destek verdiği görüldü.

Hristiyan topluluklara doğrudan atfa itiraz eden İngiltere ve Kuzey Avrupa ülkeleri bu tür nitelendirmelerin “medeniyetler çatışmasına” odun taşımasından endişe ediyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.