Açlık Sınırı 16 TL Arttı

Açlık sınırı arttı

Memur-Sen’in yaptığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın Ağustos ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre 4 kişilik çekirdek bir ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcama tutarı (açlık sınırı) bin 60,721 TL olarak belirlendi.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt),ulaşım , eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 6,307 TL olarak hesaplandı.

Ağustos ayında Temmuz ayına göre gıda madde fiyatlarında yüzde 0,96’lik bir artış görüldü. Giyim madde fiyatlarında ise değişim yaşandı ve söz konusu ürünlerde 1,92’lik düşüş görüldü

Ağustos ayında Temmuz ayına göre ,ısınma madde fiyatlarında ise yüzde 1,74, barınma madde fiyatlarında yüzde 0,57, sağlık madde fiyatlarında yüzde 0,13, ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,92, haberleşme madde fiyatlarında yüzde 0,46, temizlik madde fiyatlarında yüzde 0,02, eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,55, çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,25’lik artış olurken, aydınlanma madde fiyatında geçen aya göre herhangi bir değişim olmadı.

 


Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.