Ağar’ın İnfaz Kararı Durduruldu

yargitay-mehmet-agarin-cezasini-onadi-1470469
Mehmet Ağar’ın İnfaz Kararı Durduruldu

25 Nisan 2012 tarihinde Susurluk davası kapsamında 2 yıllık cezasını çekmek için Aydın’ın Yenipazar İlçesi’nde bulunan Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na teslim olan İçişleri ve Adalet eski Bakanı Mehmet Ağar,1 yıl sonra denetimli serbestlik yasası ile tahliye olmuştu. 30 Eylül 1993 tarihinde dönemin Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın öldürülmesiyle ilgili hazırlanan iddianamenin Ankara 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle denetimli serbestlik hakkı kaldırılmıştı. Kurban Bayramı sonrası teslim olması bekleniyordu.

Avukatı Abdülkadir Toluç Ankara 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin bu kararına itiraz etti. İtirazının red edilmesinin ardından mahkumiyetini onayan Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesine başvurarak infazın durdurulmasını talep etti.

Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesinin Mehmet Ağar’a ilişkin infazın durdurulması talebini kabul ederek, “ileride telafisi mümkün olmayan zararların meydana gelmesini önlemek amacıyla hakkındaki infazın, Anayasa’ya aykırılık itirazı sonuçlanıncaya kadar durdurulmasına” karar verildiği belirtildi.

61 yaşındaki Mehmet Ağar, Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri ve Adalet Bakanı olarak görevde bulunmuştu.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.