Ahmet Taner Kışlalı Anıldı

Ahmet Taner Kışlalı törenlerle anıldı

21 Ekim 1999 tarihinde evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren Cumhuriyet Gazetesi Yazarı ve eski Kültür Bakanı Prof.Dr. Ahmet Taner Kışlalı, katledilişinin 13’üncü yılında evinin önünde  törenle anıldı. 

Kışlalı için ilk tören, evinin önünde yapıldı. Kalabalığın yoğun olduğu törende vatandaşlar daha sonra yapılacak anma etkinliği için Ahmet Taner Kışlalı Parkı’na kadar yürüdü.

Eşi Nilüfer Kışlalı ve kızlarının da bulunduğu törene Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Altınışık, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ankara Şube Başkanı Ayşe Ceyhan, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Işık Kansu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vatandaşlar, parktaki Ahmet Taner Kışlalı heykelinin önüne karanfil bıraktı. Anma töreninde konuşma yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, ‘‘Ahmet Taner Kışlalı Hocamız, Türkiye Cumhuriyetinin bekası, Türkiye’de demokrasi, laik Cumhuriyetin ilelebet yaşaması, hukukun üstünlüğü, emeğe saygı gösterilmesi ve tam bağımsız Türkiye’nin Türkiye’de egemen olmasını istediği ve Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü savunduğu için katledildi. Biz inandığımız davada Ahmet Taner Kışlalı hocamızın ve Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda yılmadan yürümeye devam edeceğiz’’ dedi.

Gök ise, Kışlalı’nın cesur bir aydın olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bugün Ahmet Taner Kışlalı’yı katledenlere meydan okuyoruz. Türkiye’de aydın olmak zor. Aydın olunabiliyor ama cesur aydın zor olunabiliyor. Ahmet Taner Kışlalı hayatının her döneminde aydın olmanın ötesinde çok farklı bir misyon üstlenmiş Türkiye’nin ideallerini Atatürk ilkelerini kendisine rehber yaparak ülkeyi bir Evliya Çelebi gibi dolaşan bir aydın olmuştur.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Prof.Dr. Ahmet Taner Kışlalı’nın katledilişinin 13’üncü yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kışlalı’yı anma mesajında şöyle dedi: “Partimizin saygın ve seçkin temsilcilerinden bilim adamı, siyasetçi, gazeteci Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı’yı karanlık odaklarca katledilişinin yıldönümünde özlemle, saygıyla, sevgiyle anıyor, ülkemizin yüz akı aydınlarına, bilim adamlarına düşman tetikçilerle onların ağa babalarını nefretle kınıyorum.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.