XII. Akdeniz Oyunları Başladı

akdeniz
Fotoğraf: Akdeniz Oyunları resmi web sitesi

 

Akdeniz Oyunları 303 günde tamamlanan 25.000 kişi kapasiteli Mersin Stadyumu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı John Rogge, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) Başkanı Amar Addadi ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da katıldığı açılış  gösterisiyle gerçekleştirildi.

Biletlerin satışa çıkarılmasında yaşanan zorluklar ve protesto gerginliklerinin sonucu insanlara yan yana bilet satılmamasıdan dolayı stadyumun %70 doluluk oranında olduğu gözlemlendi. Bunun yanında açılıştaki ulaşım organizasyonu hatası nedeniyle seyircilerin  arabalarını stadyuma yaklaşık 2 kilometre mesafede bırakıp  yürümek zorunda kalmaları başka bir organizasyon hatası olarak göze çarptı.

Organizasyon öncesinde Mazhar Alanson seyircilere mini bir konser verdi. Daha sonra açılış  konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan konuşmasında, tesislerin 18 ay gibi kısa bir zamanda tamamlanarak açılışın gerçekleştiğini vurgulayarak çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.  Mersin’in Akdeniz oyunlarına en iyi şekilde ev sahipliği yapacağına inandığını söyleyen Başbakan Erdoğan, Akdeniz Oyunları’nın İstanbul 2020 Olimpiyatları için de hazırlık olduğunu belirtti.

Törende konuşma yapan IOC Başkanı Rogge, oyunların açılışında yer aldığı için çok mutlu olduğunu söyledi ve Türk yetkililere sıcak ev sahipliği için teşekkür ederek centilmenlik vurgusunda bulundu. Spor Bakanı Suat Kılıç ve Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) Başkanı Amar Addadi’nin de yaptığı konuşmaların ardından oyunlara katılan ülkelerin sporcuların yaptığı geçit töreni ile açılış başladı.  Daha sonra görsel bir şölene dönen açılış katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

picture

Toplamda 32 branşta 24 ülkeden 3 bin 43 sporcunun katıldığı ve  10 gün sürecek olan oyunlar Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerin yanı sıra denizle bağlantısı olmayan Andorra, San Marino, Sırbistan ve Makedonya da katılıyor. Toplamda 6.000 kişilik bir sporcu ve teknik ekip katılımının olduğu oyunlarda en büyük katılım  428 kişi ile Türkiye tarafından gerçekleştirilirken,  Türkiye’yi İtalya, Fransa ve İspanya takip ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.