Almanya Cumhurbaşkanı Borç Skandalı Üzerine İstifasını Açıkladı

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, devlet başkanlığından istifa ettiğini duyurdu

Cumhurbaşkanı Christian Wuff İstifa etti (Getty Images)

Epoch Times Alan McDonnell tarafından-

Almanya Cumhurbaşkanın istifası, Başbakan Angela Merkel koalisyonu açısından da bir darbe olarak görülüyor. Mali usulsüzlük yaptığı iddia edilen Cumhurbaşkan için yapılan soruşturma doğrultusunda savcıların, federal parlamentodan Cumhurbaşkanının dokunmazlığının kaldırılmasını talep etmesi, Wuff’un istifası üzerinde etkili oldu.

Yapılan soruşturmada savcılar tarafından, borç kabul etme ve seçimi sırasında medya tarafından kendi lehine yapılan iyilikleri kabul etme olayları mevcut olmasının yanı sıra cumhurbaşkanı olmadan önce şahsi mali çıkarları ile ilgili usulsüzlük yaptığından şüphe ediliyor.

Wuff, tüm bu olayların halkın kendine karşı güveninin azaldığını ve zarar gördüğünü söyleyerek istifasını duyurdu ve halkın çıkarlarına öncelik vererek bir adım geriye çekilme kararı aldığını belirtti.

Aralık ayında başlayan skandal söylentilerinin ardından, Merkel’in planladığı ve gelecek yıl yapılacak olan federal seçimleri zarar gördü.

Alman gazetesi Bild’e göre, Cumhurbaşkanı Wuff tatile çıktığı zamanlarda işadamlarından mali destek alması ve ikinci karısına inşa ettirdiği ev için çok düşük faizle bir işadamından borç aldığı iddiaları ile suçlanıyor.

Wuff açıklamasında, “Birçok hata yaptım fakat hep dürüst oldum”, “Tamamen temize çıkmak için tüm soruşturmaların yapılmasını kabul ediyorum” diye ekledi.

Başbakan Merkel, Cumhurbaşbakanının istifasını duyduğunda  ‘Büyük saygı ve derin üzüntü’ hissettiğini belirtti.

Bir sonraki başkan yapılacak yeni seçimler sonrası belirlenecek, seçime kadar Hristiyan Sosyal Partisi lideri Horst Seehofer geçici başkan olacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.