Amerikalı Dağcılar İran’da Hapiste Yaşadıklarını Anlattılar

Shane Bauer (Ortada), Josh Fattal (Sağda) ve Sarah Shourd(Solda) (Michael Nagle/Getty Images)

İran’da hapishaneden 32 ay sonra serbest bırakılan iki Amerikalı genç, İslam Cumhuriyetine göre politik kazançları yüzünden rehine olarak kullanıldıklarını söylediler.

29 yaşında olan Josh Fattal, Shane Bauer ve Sarah Shourd, İran-Irak sınırında dağcılık yaparken, tutuklanmıştı fakat Sarah Shourd bu iki gençten farklı olarak geçen sene serbest bırakılmıştı.

İran sınırını fark etmeyip, Irak tarafına geçen dağcılar İranlı askerler tarafından tutuklanmış ve daha sonra İran hükümeti tarafından casuslukla suçlanmışlardı.

Özgür Avrupa radyosuna göre, New York’da yaptığı açıklamasında, 29 yaşındaki Fattal, “En başından beri bizim rehin olduğumuz apaçık ortaydı” dedi. “Rehine kelimesi kullanılacak en iyi terim çünkü bizim masum olduğumuzu bildikleri halde, ABD ile İran arasındaki politik anlaşmazlıklar yüzünden bizi kullandılar” dedi.

Yine 29 yaşında olan Bauer, ise ABD ve İran arasındaki 32 yıllık anlaşmazlığın kurbanı olduklarını söylüyor.

Bauer, BBC’ye yaptığı açıklamasında, hapsedilmelerinin sebebinin kesinlikle Irak ve İran arasındaki sınırın geçilmesinden kaynaklanmadığını belirtti.

Bu iki dağcı geçen hafta kişi başına ödenen 500.000 dolar kefaletle serbest bırakıldı. Bu yılın başında sekiz yıla mahkum olmuşlardı.

Bauer, “İki mahkeme dönemi boyunca tamamen sahtekarlığa dahil edildik. Bizim için çok gülünç yalanlar söylediler” diye ekledi.

RFE’ye göre Fattal, “Çoğu zaman diğer mahkumların dövülürken attıkları çığlıkları duyduk ve onlar için yapılabilecek hiçbir şey yoktu” dedi.

İki dağcıda hapsedildikleri sırada, dövülmeleri, fiziksel taciz ve aileleri ile görüşememeleri de dahil olmak üzere birçok sebepten dolayı acı çektiklerini belirttiler.

Fattal, “Defalarca sevdiklerimizden gelen mektupları alabilmek için açlık grevine girdik” dedi.

Josh Fattal ve Shane Bauer, serbest kalmaları için çaba sarf eden Türkiye dahil birçok ülke ve kişiye teşekkür etti.

İngilizce Metin

İlgili Haberler:

İran Hapisteki Amerika’lı Dağcıları Serbest Bıraktı

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.