Çin’in Henan Eyaletindeki Ãœnlü Dengfeng Shaolin Tapınağı

Savaşçı bir keşiş, Wushu becerilerini sergiliyor. Çin dövüş sanatları, bedeni ve zihni birlikte geliştirmektedir.
 Wushu savaÅŸ sanatı anlamına gelir  fakat günümüzde çoÄŸu zaman Kung Fu terimi ilekarıştırılır. Halbuki Kung Fu’nun anlamı “bir ÅŸeye ustalıkla hakim olmak” anlamına gelir.

Geleneksel Shaolin Tapınağında, yıllardır ticari amaçlı Wushu kursları verilmektedir. Bu imkandan binlerce kiÅŸi, azımsanmayacak bir ücret ödeyerek faydalanmaktadır. Bunun yanı sıra hayatını keÅŸiÅŸliÄŸe adamış Budist rahipler de “Dövüş Sanatını” geliÅŸimlerinin önemli bir parçası olarak görür. Antik çaÄŸlarda, Shaolin tapınağın hiç bir ÅŸekilde bir ticari amacı yoktu.  O zamanlar, keÅŸiÅŸler aydınlanma yollunda ilerliyorlardı ve kendi doÄŸalarını iyileÅŸtirmek asıl  amaçları idi. Fiziksel egzersizler (Wushu) ise, bu hedef doÄŸrultusunda, yardımcı bir rol üstleniyordu.

Bu uygulamalara verilen Xiulian adının anlamı ” içsel doÄŸayı” geliÅŸtirmek veya zihni ve bedeni, kiÅŸisel
gelişim yolu ile mükemmelliyete ulaştırmak anlamına gelir. Budist uygulaması, farkındalığa  önem veriri ve onu geliştirimeyi hedefler. Budistler bu farkındalığı geliştirmek için, sesiz meditasyon , Kinhin(yavaş ve ihtiyatlı yürüme) gibi vücut egzersizlerinin yanı sıra, Kendo, Kuydo ve Wushu gibi dövüş sanatlarını da tercih ederler.

Bu farkındalığı geliştirme istediği ile, Zen Budizimin kurucusu Hintli Bodhidharma( M.S 527), o zamanın 30 senelik Shaolin tapınağına yerleşir. Bodhidharma fiziksel egzersizlerin, ruhsal gelişim için faydalı olabileceğini keşfeder.
Sonradan bu egzersizlerin, saldırganlar ve eÅŸkiyalara karşı etkili bir koruma saÄŸladığı da  ortaya çıkar. Bu sayede, Shaolin Tapınağı çok kısa bir sürede ün kazanır ve günümüze dek, Çin’in en tanınan ve bilinen dövüş sanatı haline gelir.

Bodhidharma hakkında bilinen diÄŸer bir gerçek ise, tam olarak Shaolin tapınağının üzerinde bulunan küçük bir maÄŸaranın içerinde, dokuz yıl bir duvarının önünde kesintisiz meditasyonda oturduÄŸudur. O maÄŸarada hala güneÅŸin etkisi ile oluÅŸan, Bodhidharma’nın vücudunun çehresi görülebilmektedir.

Günümüzde maalesef, Shaolin tapınağı tamamen ticari bir kuruma dönüştü. Antik çaÄŸda iyi kalpli ve güçlü keÅŸiÅŸleri  ile meÅŸhur olan bu Shaolin tapınağı, Çin’de gerçekleÅŸen komünist kültür devrimi ve siyasetin etkisi ile tamamen deÄŸiÅŸti. Bu günün Shaolin tapınağı eskisi gibi duruyor, fakat öğretti ve uygulaması orijinal halinden çok farklı
ve birçok kişi de bunu bir yozlaşma olarak görüyor.

Turistler için yapılan bir gösteride “BeÅŸ mızrağın vücudu deliÅŸi” adlı
bir performans. (Bilder – Gettyimages)
BodhidharmaBudabudizmÇinDövüş Sanatlarıkung fuwushu
Comments (0)
Add Comment