Askerler Konuştu

asker

Askerler hiçbir şeyden haberinin olmadıklarını iddia ettiler.

15 temmuz gecesi yapılan darbe girişiminde, Ankara’daki polisler ve vatandaşlar, askerlere teslim oldukları takdirde zarar vermeyeceklerini söylediler. Birkaç saat sonra teslim olan askerler, rütbeliler tarafından emir aldıklarını ve hiçbir şeyden haberi olmadıklarını iddia ettiler.
İstanbul’da teslim olan bir er “Bize tatbikat var deyip mühimmatlarımızı aldırdılar, ardından apar topar tanklara bindirdiler.” şeklinde konuştu.
Başka bir askerin ise emniyete getirildiğinde ifadesi şöyleydi: ” Benim hiçbir şeyden haberim yok. Bize dediler ki eğitim yapacağız. Akşam, gece eğitim alarmı verilebilir dediler. Biz her zamanki yaptığımız bir eğitim olarak düşündük. Sonra dediler ki mühimmatlar alınacak, mühimmatlarımızı aldık sonra hareket edeceğiz dediler. Bir grup çıktı önden, biz mühimmatları bekledik. Sonra diğer grup çıktı. Geldik yükledik mühimmatlarımızı. Yalnız o süre zarfında biz sürekli soruyoruz; “Durum ne? Niye mühimmat alıyoruz?” Biz şunu düşündük; hani bize bilgi verilmedi de, bu terör olaylarının en yoğun olduğu yerler Gazi Mahallesi gibi yerleri düşündük biz otomatikman. Ondan sonra geldiler bize “Gidiyoruz” dediler. Çıktık. Sonra bir baktım, durum bu. Bunu gördüm yani. Benim hiçbir şeyden haberim bile yok. Ben Kadıköy’de geziyordum sivil olarak. Nöbetten çıkmıştım sabah 9’da.
Tankçıyım ben. Tankı bırakırken, “Tankı güvenli bir yere alın bu devletin malı. Ne kadar şey de olsa bu devletin malı. Bunun güvencesini alın” dedim. Güvencesini aldılar.” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.