Asya Oyunlarından Önce Bıçak Alan Çinliler Kişisel Bilgilerini Mağazaya Verecek

Güney Çin’de bulunan Guangdong ilinin başkenti olan Guangzhou’da gerçekleştirilecek olan 2010 Asya Oyunlarına iki ay kala, şehrin Kamu Güvenlik Bürosu halkın deyimiyle etkisiz olduğu kadar can sıkıcı yeni bir kanun koydu: bu da artık bıçak veya benzeri aletler alan herkes Oyunların sona erdiği güne kadar şahsi bilgilerinin em az altı parçasını sağlamak zorunda kalacaklar.

Otoriteler tarafından düzenlenen diğer kitle organizasyonlarında olduğu gibi, Oyunların başladığı 12 Kasım’dan önce şehrin etrafında oradan geçenlerden bezdirici taleplerde bulunan çok sayıda araştırma noktaları kurulacak, balonlar, uçurtmalar, yüksek sokak lambaları ve haber güvercinleri yasaklanacak ve uygunsuz durumlar için ağır cezalar verilecek.

Guangzhou polis örgütü önlemleri 21 Ağustos tarihli “Guangzhou’da Güvenli Bıçak İdaresini Zorunlu Kılan İhbar” ile duyurdu. Bu ihbar, satırları, büyük meyve bıçaklarını, maket bıçaklarını, eğeleri, seramik bıçakları kapsıyor ve yalnızca onaylı satıcılar bunları satabiliyorlar ve ayrıca da alıcılar isimlerini, adreslerini, kimlik numaralarını, aldıkları bıçağın cinsini, barkot numaralarını ve alma sebeplerini aşikar etmek zorunda kalıyorlar. Bu uygulama bazı mahallelerde uygulanmaya başlandı bile.

Polis aynı zamanda Oyunlar boyunca Guangzhou’daki ana yoolarda bulun kontrol noktalarında bütün şehir merkezine doğru giden araçları da kontrol edecek.

Internet kullanıcıları uygulamaları sıkıcı, gereksiz, kaynakları israf edici ve Çin yöneticilerinin vatandaşları nasıl birer düşman gibi gördüklerinin gerçek yansıması olduğunu belirttiler.

Guangzhou temsilcisi Tang Jingling bu politikanın sosyal düzeni korumada aşırıya kaçıldığının bir göstergesi olduğuna inandığını belirtti.  Bu konuda Özgür Asya Radyosuna; “Hiçbir şeye yaramıyor. Bunun aksine devlet insanlarla olan ilişkisini daha kötüye götürüyor” diye görüş bildiren Jingling bu durumun insalara düşmanca davranılmasını getirdiğini de sözlerine ekledi.

Dünya Expo fuarında Şangay şehri de aynı uygulamayı yapmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.