Atık Yağlar Ormana Dönüşecek

ANKARA– Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Petrol Sanayi Derneği (PETDER) ve Ağaçlandırma Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü, toplanan her atık motor yağı varili için bir fidan dikilmesini öngören protokolü imzaladı.Protokol çerçevesinde, bugüne kadar geri dönüşüm ve enerji üretiminde kullanılan toplanan atık motor yağların her bir varili için bir fidan dikilerek PETDER Hatıra Ormanı kurulacak. “Çevre Ve Orman Bakanlığı İle Petrol Sanayi Derneği İşbirliğinde Yapılacak Ağaçlandırma Çalışmalarına İlişkin Protokol”, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürü Hanifi Avcı ve PETDER Yönetim Kurulu Başkanı Erol Metin tarafından imzalandı.

Protokole göre, atık motor yağlarının toplanması konusunda yetkilendirilmiş kuruluş olan PETDER, topladığı her bir varil (200 litre) için bir fidan dikilmesini finanse edecek.

75 BİN LİRAYA ORMAN KURULACAK

“Bir Varil Bir Ağaç Projesi” olarak adlandırılan çalışma ile PETDER, kamu kurum ve kuruluşlarında oluşan atık motor yağları karşılığında dikilecek fidanlar için 75 bin TL ödeyecek.

Bu ödemeye karşılık Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü belirlenecek illerde ağaçlandırma ve bakım çalışması yapacak. Projeye atık motor yağı teslimi ile katılanlara da sertifika verilecek. Proje ile iki yıl içinde 30 bin adet fidan dikilmesi, beş yıllık bir dönem zarfında ise toplam 25 bin metrekare alanın ağaçlandırılması hedefleniyor.

1 LİTRE ATIK YAĞ 1 MİLYON LİTRE SUYU KİRLETİYOR

Atık motor yağlarının toplanmasının ekonomik getirisine karşılık, bu yağların doğaya salınması, her 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirletmesi sonucunu doğuruyor. Atık yağların doğaya bırakılmasıyla, su içinde yağ ile beslenen mikroorganizmalar oluşurken, bu mikro organizmaları yiyen balıklar ve diğer canlılar yoluyla kanserojen maddeler insana ulaşıyor. Atık yağ içindeki ağır metaller bitkiler tarafından absorbe edilerek besin zinciriyle insanlara bulaşıyor. Atık yağların yakılması halinde içindeki kanserojen maddeler havaya karışarak insanlar tarafından solunuyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.