Atina’da 48 Saatlik Grev ile Beraber Çatışmalar Başladı

(Getty Images/AFP)

Yunanistan’da bugün kamu ve özel sektör çalışanları 48 saatlik genel greve başladı. Grevin nedeni Başbakan Yorgo Papandreu’nun parlamentoyu kemer sıkma önlemleri için destek vermeye çağırması. Kemer sıkma önlemleri olarak, vergilerin arttırılması, hükümet harcamalarının kısılması ve kamu kuruluşlarının özel sektöre satılmasını içeriyor.

Protesto gösterileri bugün başkent Atina’da kalabalık gruplar halinde başladı. Polis ile göstericiler arasında çatışma yaşandı. Protestocular polise taş ve yangın bombası attılar. Barışçıl başlayan protesto gösterisi, göstericilerin kaldırım taşlarını söküp polise fırlatması ile çatışma haline dönüştü.

Protesto gösterileri sırasında çöp kutuları ateşe verildi, dükkanların camları indirildi. Polis göz yaşartıcı bomba atmasına rağmen gaz maskesi olan protestocular durumdan etkilenmediler.

Grev kapsamında toplu ulaşım, hastaneler, okullar ve devlet dairelerinin çoğunda iş yapılamadı. Greve, basın mensuplarıyla devlet tiyatrosu sanatçıları da katılıyor.

48 saat süresince tüm toplu taşıma araçları hizmeti durdururken yalnızca Atina metrosunun çarşamba günü akşamüstü yapılacak protesto gösterisine katılacak halkın ulaşımını sağlamak amacıyla bir kaç saatliğine hizmet verecek.

Sivil havayolu taşımacılığı çalışanları da yerel saatle 8 – 12 ve 18- 22 saatleri arasında iş durduracak; çok sayıda iç ve dış hat seferinin iptal edilmesi ya da gecikmeli yapılması bekleniyor.

Fransa, Yunanistan’a yardım amaçlı olarak borçlarını ertelemeye razı olduklarını belirtti.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.