Atina’nın Rusya Büyükelçiliği’nde Patlama

Resim: Getty Images/LOUISA GOULIAMAKI

ATİNA– Yunanistan’ın başkenti Atina’da bombalı paket paniği yeni patlamalarla devam ediyor. Bugün Şili, Bulgaristan, Almanya, Rusya Büyükelçilikleri ile Yunan Meclisi’ne bombalı paketler gönderildi.

Başkent Atina’da dün ve bugün büyükelçiliklere gönderilen bombalı paketlerin sonuncusu, bugün 14:30 civarında Rusya Büyükelçiliği’ne yollandı. Küçük çaplı patlamada yaralanan olmadı. Paketleri teslim alan Rusya Büyükelçiliği çalışanları, paketlerden birinin şüpheli olduğunu düşünerek attı. Hemen ardından patlamanın meydana geldiği ifade edildi.

Almanya Büyükelçiliği’ne gönderilen şüpheli paketi teslim almayan çalışanlar, bomba imha uzmanlarını çağırdı. Daha sonra kontrollü şekilde paket imha edildi.

Saat 13:00 civarında Yunan Parlamentosu yakınındaki Kolonaki semtinde bulunan İsviçre Büyükelçiliği’nde de bir patlama meydana geldi. Büyükelçiliğe gönderilen paketi teslim alan bir çalışan, paketi şüpheli buldu ve arka taraftaki boş alana atınca patlama meydana geldi. Patlama sonucu yaralanan olmadı.

Neo Psihiko’da bulunan Bulgaristan Büyükelçiliği’ne gönderilen bir paket de kontrollü şekilde imha edildi. Öğlen saatlerinde büyükelçiliğe gönderilen şüpheli paket, bomba imha uzmanları tarafından imha edildi. Edinilen bilgiye göre paketi teslim alan Bulgaristan Büyükelçiliği, şüpheli olabileceği gerekçesiyle açmadan önce gönderene telefon etti. Telefon edilen kişinin şaşırdığını anlatan yetkililer, bu konuda bilgisi olmadığını ve herhangi bir büyükelçiliğe paket göndermediği cevabını aldı. Hemen mekanı boşaltan çalışanlar, bomba imha uzmanlarını çağırdı. Bomba yerleştirilmiş paket kontrollü şekilde imha edildi.

Bu arada anti terör uzmanları ve polis, kurye ile bombalı paket gönderdikleri belirtilen 2 kişiyi arıyor. Yetkililer kurye şirketlerinde çalışanların bu kişilerden paket teslim alıp almadıklarını tespit amacı ile aranan kişilerin yeni fotoğraflarını yayınladı.

Atina’daki bütün büyükelçilik ve konsolosluklar kırmızı alarma geçirildi. Büyükelçilik ve konsolosluklarda çalışanların paket gönderenlere telefon ederek, gerçekten paket gönderip göndermediklerini kontrol etmeleri ve paketlerde ‘bomba bulunmadığından’ emin olmaları istendi.

BOMBALI PAKETLER DÜN GÖNDERİLMEYE BAŞLANMIŞTI

Dün ilk defa gönderilen bombalı paket patlamasında bir kişi yaralanmıştı. Yapılan çalışmaların ardından Yunan vatandaşı iki kişi gözaltına alınmıştı.

Yunan polisi, Pangrati semtinde meydana gelen patlama sonrası özel kurye şirketi çalışanlarının yardımıyla 22 ve 24 yaşındaki 2 kişiyi yakalamıştı. Kişilerin üzerinde yapılan aramada, iki adet Glock marka tabanca ile bunlara ait 5 şarjör ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Belçika’nın Atina Büyükelçiliğine gönderilmek üzere hazırlanmış iki adet bombalı paket daha bulunduğunu açıklanmıştı.

Özel kurye şirketinde infilak eden bombalı paketin Meksika’nın Atina Büyükelçiliği’ne gönderildiği tespit edilmişti. Şüpheliler tarafından Hollanda’nın Atina Büyükelçiliği’ne gönderilmek üzere Spiru Merkuri Caddesindeki bir posta dağıtım şirketine teslim edilen diğer bir bombalı paket ise bomba imha ekipleri tarafından imha edilmişti.

Gözaltına alınan 22 yaşındaki kişinin “Ateş Hücreleri” adlı bir terör örgütünün üyesi olma suçuyla arandığı ve hakkında tutuklama emri bulunduğunun belirlendiği ifade edildi. Olaylarla ilgili soruşturmayı Özel Şiddet Suçlarıyla Mücadele Birimi yürütüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.