Avustralya’da Sel Baskını

Avustralya’da günlerdir süren yağmurlar sonucu oluşan sel baskınlarında biri çocuk dört kişi hayatını kaybetti. Binlerce insan evsiz kalırken hava ve tren yollarında ulaşım durdu.

Avustralya sular altında binlerce kişi evlerinden tahliye edildi. 4 kişi hayatını kaybetti.
Avustralya sular altında binlerce kişi evlerinden tahliye edildi. 4 kişi hayatını kaybetti.

Selden en fazla etkilenen şehirlerden Bundaberg’de 2000’den fazla ev sular altında kalırken 7 500 kişi tahliye edildi. Ulaşım dururken kömür çıkarma faaliyetleri ve su arıtma tesisleri çalışamaz hale geldi.

Queensland ve New South Wales şehirlerinde nehirlerin taşması sonucu, şehirler bataklığa dönüştü. Avustralyalı yetkililer, ölen 4 kişiden birinin 3 yaşında bir çocuk olduğunu ve Avustralya’nın en büyük üçüncü şehri Brisbane’de yaşanan sel felaketinde yıkılan bir ağacın çarpması sonucu kaldırıldığı hastanede öldüğünü açıkladı.

Queensland kentinde dün gece 14 yardım helikopteri binden fazla kişiye ulaşırken, kentte kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Televizyonlarda gösterilen görüntülerde çatılara çıkan insanların geçen teknelere seslendiği ve sel sularında kalan insanların vinçlerle kurtarıldığı görüldü. Brisbane şehrinde hasar gören su arıtma tesislerinin çalışamamasından ötürü vatandaşların içecekleri suyu kaynatarak mikroplardan arındırması tavsiye edildi.
Avustralya Başbakanı Julia Gillard “Kötü hava Queensland’da büyük üzüntülerin yaşanmasına yol açtı” dedi.

Geçen hafta orman yangınlarına esir olan Grafton şehri bu defa sele teslim oldu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.