Avustralya’da Tuidang Gösterisi

131 milyon Çin’linin Çin Komünist Partisi’nden istifaları 12 Ocak'ta Melbourne'da kutlandı
131 milyon Çinli’nin Çin Komünist Partisi’nden istifaları 12 Ocak’ta Melbourne’da kutlandı

12 Ocak’ta Melbourne’da 131 milyon Çin’linin tüm riskleri göze alarak Çin Komünist Partisi’nden istifaları kutlandı.

12 Ocak Cumartesi günü Avustralya’da yaşayan ve Çin’in baskıcı rejiminden tamamen uzak demokratik bir ortamda özgürlüklerinin tadını çıkaran Çinliler bir gösteri düzenledi. Şehrin tam ortasında yapılan gösteride müzikler çalındı, şarkılar söylendi, danslar edildi.

Bu kutlamaların nedeni ise 2004 yılından beri 131 milyon Çinli’nin ÇKP üyeliğinden ayrılmasıydı.  2004 yılında Epoch Times Gazetesi yazarları ‘Çin Komunist Parti’si Hakkında 9 Yorum’ adında bir kitap yazdılar. Kitap ÇKP’nin akla hayale gelmeyecek kontrol ve baskı mekanizmalarını anlatıyordu. Çin’de ve Çin dışında yaşayan tüm Çinlilere olayın gerçek yüzünü gösteriyor onlara partiden ayrılmalarının mümkün olabileceği mesajını veriyordu.  Bu kitabın basılmasıyla birlikte Tuidang adında bir akım ortaya çıktı. ‘Tuidang’ Çince ‘Kominist Partisi üyeliğinden vazgeç’ sloganıydı çünkü Çin’de bir çocuk anaokuluna yazılır yazılmaz istem dışı otomatik olarak partiye üye yapılıyordu. Ailenin itiraz etme şansı sıfırdı. İtiraz ederlerse, hayatlarını kaybedebilirlerdi.

Gösteride 8 kişi neden üyelikten vazgeçtiklerini dile getirdiler. Yaşadıkları işkence ve korkuları anlattılar. Konuşmacılardan 80 yaşındaki Zhu Fuanyang, hayatını partiye adadığını fakat esaret, baskı ve fakirlikten başka hiçbir karşılık görmediğini dile getirdi. Sonunda Avustralya’ya sığındığını ve partiden ayrıldığı günün en mutlu günü olduğunu söylerken sokaktaki dinleyenleri ağlattı. Melbourne’daki etkinlik, resim gösterisiyle son buldu. Gösteri, halkın büyük desteğini aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.